چند پرسش و پاسخ مشاوره‌ای (15)

باقی ماندن در مسیر درست مهم‌ترین کاری است که نباید از آن غافل شوید.

چند پرسش و پاسخ مشاوره‌ای (15)

پریسا فتاح‌پور آزاد

  • چگونه خود را برای آزمون 3 اردیبهشت آماده کنم؟

باقی ماندن در مسیر درست مهم‌ترین کاری است که نباید از آن غافل شوید. آزمون 3 اردیبهشت آخرین آزمون از دوران طلایی است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این آزمون مباحث نیم‌سال اول جمع‌بندی خواهد شد. با توجه به این‌که فرصت محدود است باید بتوانید در این مدت مدیریت و استراتژی خوبی داشته باشید. بهترین کار این است که با ارزیابی آزمون‌های پروژه‌های گذشته نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید. نقاط قوت خود را با بازیابی مطالب و مباحث مورد نظر تقویت کرده و سعی کنید با حل تست‌های استاندارد از این مطالب وضعیت خود را تثبیت کنید. نقاط ضعف خود را به ترتیب اهمیت آن‌ها طبق بودجه‌بندی کنکور اولویت‌بندی کرده و تا جایی که زمان اجازه می‌دهد روی آن‌ها تمرکز کنید.

نتیجه‌ی این کار در این مدت کوتاه موفقیت و آرامشی خواهد بود که در سایه‌ی یک استراتژی خاص و هوشمندانه به وجود آمده است.


سایه سرتیپی

  • راهکارهای موفقیت در ریاضی چیست؟

برای موفقیت در درس ریاضی  4 مرحله وجود دارد:

1. مطالعه‌ی عمیق و صحیح درس ریاضی

2. حل تمرین و مثال و مسئله‌ی کافی برای درس ریاضی

3. مرورهای منظم درس ریاضی

4. تست‌زنی صحیح و اصولی


سمیرا خوش‌کیش

  • چگونه هدفمان را در ذهنمان تثبیت کنیم؟

 از جملات تأکیدی استفاده کنید. اهداف روزمره‌تان را با خود تکرار کنید. سعی کنید جملات مثبت را به کار ببرید. به طور مثال صبح که از خواب برمی‌خیزید، پنج بار جمله‌ی «من سالم و خوش‌اندام هستم» را با خود تکرار کنید. این کار به نگه ‌داشتن هدف در ذهن شما کمک زیادی می‌کند. قبل از شروع کلاس جمله‌هایی که اشتیاقی در شما برای حضور در کلاس ایجاد کند به کار ببرید.


سعیده فدایی

  • کنترل زمان آزمون را چگونه به دست بگیریم؟                 

مدیریت زمان در آزمون از جمله موارد مهمی است که همیشه باید به آن توجه کنید؛ زیرا در غیر این صورت  در پایان آزمون وقت کم خواهید آورد و تعدادی از سؤال‌هایی را که به‌راحتی می‌توانستید پاسخ دهید بدون خواندن از دست می‌دهید. استفاده از تکنیک زمان‌های نقصانی را به شما پیشنهاد می‌کنم. برای هر آزمون دو یا سه دقیقه کم‌تر از زمانی که برای آن در نظر گرفته شده است وقت صرف کنید و تلاش کنید زودتر از زمان لازم آن را تمام کنید. در این حالت در پایان زمان اضافی خواهید داشت و از استرس اتمام وقت رها می‌شوید.


ونوس نیکنام

  • برای موفقیت در امتحانات پایان ترم چه کنیم؟

برای موفقیت در امتحانات ابتدا بر تمام نکات درس مسلط باشید. از یادداشت‌های خود که در طول ترم تهیه کرده‌اید استفاده کنید. روی نکات کلیدی درس و فرمول‌ها تمرکز کنید. پس از رفع اشکال و تسلط بر مباحث از کتاب سؤالات پرتکرار و کتاب کار استفاده کنید. با پاسخ‌گویی به سؤالات این کتاب‌ها متوجه خواهید شد کدام نکات را به‌خوبی یاد گرفته‌اید یا این‌که در کدام قسمت به مرور بیش‌تری نیاز دارید و یادگیری شما ناقص بوده است.


شبنم غنی‌زاده

  • در روزهای پایانی سال از چه کتاب‌هایی استفاده کنم؟

دانش‌آموز عزیز در روزهای پایانی سال که با حجم انبوهی از درس‌ها مواجه هستیم باید سعی کنی کتاب‌هایی متناسب شرایط موجود را انتخاب کنی. پس در این روزها که خود را برای امتحانات پایان سال آماده می‌کنی توجه ویژه به مطالعه‌‌ی تشریحی داشته باش؛ مخصوصاً کتاب‌های کار و پرتکرار. کتاب کار درس‌نامه‌های بسیار مفهومی دارد و کتاب پرتکرار منبعی از سؤالات پرتکرار و مهم در 2 سال اخیر بوده است.