چند پرسش و پاسخ مشاوره‌ای (14)

درس فیزیک جزء درس‌های مهم دبیرستان است و در کنکور نیز بسیار مهم است؛ بنابراین باید با دقت و نکته‌سنجی مطالعه شود.

چند پرسش و پاسخ مشاوره‌ای (14)

سایه سرتیپی

بهترین راه یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

1. خودتان را در موقعیتی قرار دهید که ناچار به یادگیری زبان انگلیسی باشید.

2. اولویت خود را بر روان صحبت کردن قرار دهید نه دقیق صحبت کردن.

3. یک دوست انگلیسی‌زبان پیدا کنید.


ونوس نیکنام

چگونه برای امتحانات برنامه‌ریزی کنم؟

  • در اولین فرصت برنامه‌ی امتحانات خود را بررسی کنید و ببینید فواصل زمانی بین امتحانات چگونه است. در مورد درس‌هایی که قبل از امتحان فرصت کافی نیست یا درس‌هایی که در آن ضعیف هستید و نگرانتان می‌کنند بهتر است تصمیم خاص بگیرید. بخشی از آن‌ها را در هفته‌های قبل از امتحان بخوانید و در فواصل امتحان‌ها روی مطالب باقی‌مانده‌ی آن درس‌ها کار کنید.


سعیده فدایی‌اقدم

نحوه‌ی مطالعه‌ی درس فیزیک را بیان کنید.

درس فیزیک جزء درس‌های مهم دبیرستان است و در کنکور نیز بسیار مهم است؛ بنابراین باید با دقت و نکته‌سنجی مطالعه شود. دقت و یادداشت‌برداری از فرمول‌ها، به خاطر سپردن برخی واحدها و ضرایب مهم و واحدهای مهم مسائل از جمله کارهایی است که باید انجام دهید. مسائل را ذهنی حل نکنید و کاملاً به صورت مکتوب و نوشتاری حل کنید. این کار باعث می‌شود در ذهنتان تثبیت شود.


شبنم غنی‌زاده

نمی‌دانم چرا با وجود داشتن تعداد زیاد کتاب‌ها باز هم موفق نیستم؟

دانش‌آموز عزیز همیشه حجم وسیعی از منابع برای مطالعه مفید نیست. شما باید در طول سال تحصیلی کتاب‌هایی که برای‌تان مفید نبوده‌اند کنار بگذارید؛ ولی اکنون نیز دیر نیست. شروع کنید و کتاب‌هایی که به نظرتان فقط بخشی از آن‌ها مهم است خلاصه‌نویسی کنید تا در ایام نزدیک آزمون‌های نمونه‌دولتی و تیزهوشان تعداد کتاب‌های‌تان کم‌تر شود و از کتابی استفاده کنید که برای‌تان مفید است.


پریسا فتاح‌پور آزاد

چرا باید به سؤالات تشریحی که قبل از آزمون عادی در مقطع دبستان برگزار می‌شود پاسخ دهیم؟

دوست خوبم! به همان اندازه که کسب مهارت در تست‌زنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تمرین و کسب مهارت لازم در سؤالات تشریحی هم مهم است. دانش‌آموزی که نتواند به سؤالات تشریحی پاسخ دهد نخواهد توانست به قسمت سؤالات تستی آن درس هم پاسخ دهد و درصد بالایی کسب کند. این نشان می‌دهد که دانش‌آموز آن مبحث مورد نظر در درس را به طور کامل فرانگرفته است و به‌اصطلاح یادگیری‌اش ناقص بوده است. ممکن است نتواند در مدرسه هم نمره‌ی کامل سؤالات را در آن مبحث مورد نظر از آن خود کند؛ بنابراین دانش‌آموز از این طریق می‌آموزد که برای این‌که بتواند در تست‌زنی موفق شود باید در ابتدا درس‌ها را به صورت تشریحی فرا گیرد و به حل تمرینات مختلف پرداخته و پس از تسلط کامل به سراغ حل تست برود.