درمان به موقع از پیشرفت بیماری برص جلوگیری می‌کند

شروع هرچه زودتر اقدامات درمانی از پیشرفت و توسعه این بیماری در قسمت‌های مختلف پوست بدن پیشگیری کند

درمان به موقع از پیشرفت بیماری برص جلوگیری می‌کندبه گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، دکتر علیرضا فیروز روز شنبه در کنگره بین‌المللی پوست، زیبایی و لیزر اظهار کرد: لک و پیس (ویتیلیگو) در اثر تخریب سلول‌های رنگدانه‌ساز یا ملانسیت‌ها در پوست و گاهی در مخاط‌ها به‌وجود می‌آید.

وی افزود:علت این بیماری هنوز نامشخص است اما به نظر می‌آید که پدیده‌های خودایمن و همچنین زمینه‌های ژنتیکی در ایجاد آن دخالت داشته باشد.

فیروز با بیان این که حداکثر 20 درصد از بیماران مبتلا به برص دارای سابقه خانوادگی هستند، افزود: این بیماری در کودکان شایع‌تر است و در هر نقطه از بدن می‌تواند رخ دهد.

فیروز توضیح داد: این بیماری سبب روشن شدن تکه‌ای پوست می‌شود و در افرادی که پوست تیره دارند، تظاهر بیشتری دارد.

وی گفت: روند پیشرفت این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. در برخی کند و در برخی بیماری سریع‌تر رشد می‌کند.

رییس مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام در مورد عوامل ایجاد این بیماری گفت: استرس و اختلالات غده تیروئید می‌تواند باعث بروز و تشدید این بیماری شود.

فیروز با تاکید بر این که بیماران مبتلا به برص باید از نظر عملکرد غده تیروئید مورد بررسی قرار گیرند، افزود: تشخیص این بیماری بسیار آسان است و می‌توان با روش‌های درمانی پیشرفته موجود، از پیشرفت این بیماری به راحتی پیشگیری کرد.

وی، نوردرمانی و استفاده از داروهای غیر استروئیدی را از روش‌های درمان این بیماری برشمرد و گفت: به طور کلی برص درمان قطعی ندارد اما هرچه محدودتر باشد و بیمار زودتر مراجعه کند، پاسخ درمانی بیشتر خواهد بود.

به گفته فیروز، برص هیچ نوع مشکلی از نظر سلامتی برای افراد ایجاد نمی‌کند اما از آنجایی که ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌تواند باعث بروز مشکلات خانوادگی و اجتماعی در بیماران شود.

کنگره بین‌المللی پوست، زیبایی و لیزر روز 27 فروردین‌ماه با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی در هتل المپیک آغاز به کار کرده است و این کنگره فردا (29 فروردین‌ماه) به کار خود پایان می‌دهد.

منبع :