استرس و عفونت گلو عامل بروز و تشدید پسوریازیس است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: علت اصلی بروز بیماری پسوریازیس ژنتیکی اما عوامل محیطی مانند استرس و عفونت گلو نیز می‌تواند سبب بروز و تشدید این بیماری شود.

استرس و عفونت گلو عامل بروز و تشدید پسوریازیس استبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر کامران بلیغی روز شنبه در حاشیه کنگره بین‌المللی پوست، زیبایی و لیزر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بیماری پسوریازیس پس از انواع اگزما‌ها و آکنه، شایع‌ترین بیماری پوستی در ایران به شمار می‌رود که درمان قطعی ندارد و فقط می‌توان با برخی از درمان‌ها شدت آن را کنترل کرد.

وی در مورد این بیماری توضیح داد: پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی است که با ضایعات پوست دهنده همراه است و به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شود؛‌ نوع کلاسیک که ضایعات قرمز و پوست دهنده ایجاد می‌کند و همچنین درگیری‌های ناخن و مفاصل را به همراه دارد. نوع چرکی آن نیز در نواحی مختلف بدن مانند کف دست و پاها عفونت‌های پوستی ایجاد می‌کند که با خارش،‌ پوست ریزی و التهاب همراه است.

وی اظهار کرد: ‌این بیماری علاوه بر عوارض جسمانی از آنجایی که ظاهر افراد به خصوص اگر در پوست دست و صورت ایجاد شود، تحت تاثیر قرار می‌دهد می‌تواند مشکلات اجتماعی و خانوادگی برای افراد ایجاد کند.

بلیغی اظهار کرد: علاوه بر این، بیماری پسوریازیس نه تنها پوست بلکه ممکن است در مواردی مفاصل مختلف بدن را درگیر کند که با درد و تورم موضعی همراه است.

وی افزود: درگیری‌های ناخن در این بیماری نیز به این صورت است که شکل ناخن‌ها تغییر می‌کند، تغییر رنگ می‌یابد و در مواردی شدیدتر ناخن از بستر خود جدا می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین تحقیقات ثابت کرده است که این بیماری حتی می‌تواند سبب بروز مشکلات قلبی، فشار خون، قند و چربی بالا در افراد شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: رابطه علت و معلولی این بیماری همچنان نامشخص است اما روش‌های تشخیصی و درمانی آن بالینی و به ندرت به بیوپسی (تکه برداری از پوست) نیاز می‌شود.

وی در مورد روش‌های درمانی این بیماری توضیح داد: این بیماری دارای درمان‌های موضعی و خوراکی است و می‌توان از داروهای استروئیدی موضعی، اشعه درمانی، درمان‌های بیولوژیک از طریق تزریقی و به صورت زیرپوستی استفاده کرد.

بلیغی با بیان این که درمان این بیماری طولانی‌مدت است، تاکید کرد: بیماران باید تحت نظر پزشک درمان خود را کامل کنند و از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزند.

کنگره بین‌المللی پوست، زیبایی و لیزر روز 27 فروردین‌ماه با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی در هتل المپیک آغاز به کار کرده است و این کنگره فردا (29 فروردین‌ماه) به کار خود پایان می‌دهد.

منبع :