محققان سوئدی: پس از سکته، مغز قابلیت خودترمیمی دارد

محققان سوئدی با استناد به یک مطالعه جدید روی موش‌ها گفتند که استفاده از دارو برای درمان التهاب پس از سکته مغزی احتمالا می‌تواند به روند بهبود آسیب برساند.

محققان سوئدی: پس از سکته، مغز قابلیت خودترمیمی داردبه گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی تلگراف، پزشکان مدتها معتقد بودند که التهاب در ناحیه آسیب دیده مغز لازم است هر چه سریعتر با دارو کنترل شود.

اما اکنون محققان می گویند که مغز قابلیت خود ترمیمی نواحی آسیب دیده را دارد و جلوگیری از طی شدن این روند، می تواند از بهبودی کامل مغز جلوگیری کند.

دکتر زال کوکیا از دانشگاه لوند سوئد می گوید: نتایج مطالعه جدید با باورهای قبلی ما کاملا منافات دارد و داده ها نشان می دهد که سیستم ایمنی می تواند در بهبود طولانی مدت عملکرد مغز پس از سکته نقش مهمی داشته باشد. به واقع، جلوگیری از التهاب ناشی از سکته مغزی بدون در نظر گرفتن پویایی و مشخصات واکنش ایمنی مغز می تواند در بازیابی مغز پس از سکته مغزی زیان آور باشد.

وقتی سکته مغزی اتفاق می افتد، سلول های عصبی در ناحیه آسیب دیده مغز می میرند و التهابی را ایجاد می کنند که در نتیجه آن، سلول ها سیستم ایمنی بدن از جمله مونوسیت ها جذب می شوند.

مونوسیت ها نوعی سلولهای سفید خون هستند که از مغز و استخوان تولید می شوند و پس از حرکت به سمت ناحیه ملتهب، سبب بهبود ناحیه آسیب دیده مغز می شوند.

محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که در آینده می توان مونوسیت ها را از مغز و استخوان تهیه کرد و با تزریق آن به مغز می توان عوارض ناشی از سکته مغزی را در هفته های بعد بهبود بخشید.

فرضیه محققان سوئدی که درستی آن روی مدل های جانوری نیز مستلزم مطالعه بیشتر است، حاکی از آن است که ناکافی بودن نوع خاصی سلول ایمنی در انسان ها و حیوانات می تواند علت بهبود نیافتن کافی مغز پس از سکته مغزی شود. بنابر این افزایش سطح این نوع سلول ها می تواند موثر باشد.

این مطالعه اخیرا در مجله بین المللی Journal of Neuroscience منتشر شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
تدریس ویژه مناطق زلزله زده - فصل پنجم -ژنتیک جمعیت از زیست شناسی چهارم تجربی
چهارم تجربی     دبیر : محمد عمارلو