ژن درمانی از بروز بسیاری از بیماری‌های چشمی مادرزادی جلوگیری م

درسال‌های اخیر پیشرفت‌های مثبتی در حوزه کاربرد ژن‌ها و ژن درمانی در عرصه چشم پزشکی صورت گرفته

ژن درمانی از بروز بسیاری از بیماری‌های چشمی مادرزادی جلوگیری مبه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از بیمارستان فارابی، دکترعلیرضا لاشیئی افزود: فاز مطالعاتی ژن درمانی در حال حاضر در کشور روی بیماری های شبکیه مانند دستروفی شبکیه آغاز شده که این روش در کنار استفاده از سلول بنیادی در کنترل برخی بیماری های چشمی با موفقیت همراه بوده است.

وی ادامه داد: برخی بیماری های چشمی از بدو تولد، نوزاد را دچار عارضه می کند و برخی دیگر به دلیل وجود زمینه ژنتیکی، فرد را در بزرگسالی گرفتار می کند که در تلاشیم با بکارگیری روش های مختلف ژن درمانی از بروز این بیماری ها در افراد جلوگیری کنیم.

لاشیئی با اشاره به اینکه موضوع ژن درمانی سال ها است که در محافل علمی دنیا مطرح بوده است، خاطر نشان کرد: اخیرا متخصصان کشورمان به ویژه در بیمارستان فارابی مطالعاتی را در این حوزه آغاز کرده اند که قرار است، دستاوردهای آن در بیست و دومین سمینار سالیانه فارابی به متخصصان مختلف ارایه شود.

عضو کمیته علمی بیست و دومین سمینار سالیانه فارابی یادآور شد: ژن درمانی دارای روش های مختلفی در زمینه نحوه انتخاب و انتقال ژن ها و کاربرد آنها در درمان بیماری های مختلف به ویژه بیماری های چشمی است.

وی گفت: امروزه ژن درمانی با کمک ویروس های مختلف، نانوتکنولوژی و جریان الکتریکی در حال انجام است که ترکیب این شیوه با روش سلول درمانی و تاثیر متقابل این دو حوزه در یکدیگر، افق های روشنی را پیش روی هر دو رشته قرار داده است.

لاشیئی با تاکید بر اینکه هنوز در مرحله تجربه هستیم و هنوز به مرحله استفاده بالینی گسترده از این روش نرسیده ایم، اظهار کرد: هرچند هنوز در ابتدای راه هستیم، اما افق ها در این زمینه روشن و امیدبخش است به گونه ای که پیش بینی می شود طی 2 تا سه سال آینده و از طریق توسعه تکنولوژی های بومی بتوانیم، درمان را روی بیماران آغاز کنیم.

عضو کمیته علمی بیست و دومین سمینار سالیانه فارابی افزود: از آنجا که بسیاری از بیماری های سیستمیک مانند دیابت، فشار خون و دژنراسیون ناحیه ماکولا زمینه ارثی دارند که سال ها پس از تولد در فرد بروز می یابند، در صورت تشخیص این قبیل بیماری ها از دوران جنینی و هدایت ژن ها می توان با جایگزینی صحیح اسیدهای آمینه ژن ها به کنترل بیماری کمک کرد.

بیست و دومین سمینار سالیانه فارابی با هدف ارایه تازه های چشم پزشکی 8 تا 10 اردیبهشت ماه امسال در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

منبع :