طراحی دوربین ورقه‌ای ارتجاعی که دور اجسام می‌پیچید

مهندسان دانشگاه کلمبیا یک نمونه پیش‌ساخت از یک دوربین ورقه‌ای قابل ارتجاع با یک فناوری تصویربرداری جدید ساخته‌اند که می‌تواند اطراف اجسام بپیچد.

طراحی دوربین ورقه‌ای ارتجاعی که دور اجسام می‌پیچید

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان با استفاده از سیلیکون یک آرایه لنز کشسان ساخته‌اند که می‌توانند با خم شدن دوربین ورقه‌ای منطبق شوند.

یک دوربین قابل ارتجاع به دو فناوری سیستم نوری نازک و آرایه آشکارساز منعطف نیاز دارد.

محققان فرض کردند که ثبت تصاویر با کیفیت خوب از طریق سیستم نوری نازک کافی نیست زیرا استفاده از لنزهای دارای فاصله کانونی مشخص باعث تولید تصاویری خواهد شد که در آن‌ها برخی اطلاعات از بین رفته‌اند.

آن‌ها به عنوان راه‌حل از یک آرایه لنز انطباقی سیلیکونی استفاده کردند که می‌تواند با خم شدن دوربین ورقه‌ای سازگار شده و از این رو، از اتلاف اطلاعات تصویر ثبت شده جلوگیری می‌کند.

محققان امیدوارند بتوانند فرمت بزرگتری از دوربین را تولید کنند که از یک آرایه لنز قابل تغییر شکل برخوار است. علاوه بر آن اگر بتوان این دوربین ورقه‌ای ارتجاعی را با قیمت ارزان تولید کرد، می توان از آن برای ثبت تصاویری استفاده کرد که دوربین‌های موجود قادر به آن نیستند. این دوربین می‌تواند دور اجسامی مانند ستون‌های خیابانی، خودروها، لوازم خانه و حتی پوشاک افراد بپیچد.

این پیش‌ساخت قرار است ماه آینده در نشست تصویربرداری محاسباتی در دانشگاه نورث‌وسترن ارائه شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب