کاهش هزینه‌های عملیات عمرانی بهسازی خاک با نانوذرات

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با انجام یک طرح آزمایشگاهی تلاش کرده‌اند هزینه‌های مربوط به بهسازی و تثبیت خاک‌های مساله‌دار را کاهش دهند.

کاهش هزینه‌های عملیات عمرانی بهسازی خاک با نانوذرات

به گزارش سرویس علمی ایسنا، امیررضا گودرزی، یکی از مجریان طرح با بیان این‌که استفاده از روش ارائه‌شده در این طرح کاهش آلودگی زیست‌محیطی را نیز در پی خواهد داشت، اظهار کرد: خاک‌های مساله‌دار خاک‌هایی هستند که در پروژه‌های عمرانی مشکلات فنی و مهندسی بسیاری از قبیل ریزش و یا ترک‌خوردگی و نشست ناهمگون ساختمان‌ها را به همراه دارند. روان گرایی خاک هنگام وقوع زلزله و استقرار شهرک‌ها بر روی خاک‌های مساله‌دار و مشکلات فراوان دیگری از این دست، اطلاع از خصوصیات زمین‌شناسی محل انجام پروژه را امری اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

وی افزود: در سال‌های اخیر، رشد جمعیت و افزایش تقاضا برای تهیه‌ مسکن و به دنبال آن توسعه‌ صنعت ساختمان و ساخت‌وساز بدون رعایت نکات زمین‌شناسی، موضوع خاک‌های مساله‌دار را بیش از پیش مطرح کرده است. ازاین‌رو، عملیات بهسازی خاک به‌منظور اصلاح کاربردهای مهندسی خاک انجام می‌شود. روش‌های متعددی جهت بهسازی خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد که انتخاب نوع روش به عوامل گوناگونی وابسته است.

گودرزی با تأکید بر معایب اقتصادی و زیست‌محیطی روش‌های مرسوم بهسازی خاک در خصوص اهداف دنبال شده در این طرح گفت: هدف از اجرای طرح حاضر کاهش هزینه‌های اجرایی و افزایش بهره‌وری عملیات بهسازی خاک با بهره‌گیری از نانوذرات بوده است.

وی تصریح کرد: جلوگیری از بروز مشکلات برای سازه‌های مهندسی بر روی خاک‌های مساله‌دار و بازیافت و استفاده از سیلیکا فوم به‌عنوان یک زباله‌ صنعتی از مزایای عمده‌ این طرح هستند. کاهش زمان عمل‌آوری و افزایش اطمینان از وقوع فرایند تثبیت خاک را نیز می‌توان از مزیت‌های دیگر این طرح برشمرد.

گودرزی در خصوص اهمیت انجام و نتایج حاصل از این پژوهش خاطرنشان کرد: در روش‌های مرسوم آهک به‌عنوان یک افزودنی جهت بهسازی و تثبیت خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این راستا، در این پژوهش به بررسی نقش نانوذرات سیلیس (سیلیکا فوم) و آهک بر توسعه‌ ترکیبات سیمانی و اصلاح ریزساختار خاک پرداخته شده و نتایج استفاده از هر دو ماده مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. نانوذرات استفاده شده در این طرح با استفاده از زباله‌های صنعتی تولید شده در صنعت فروآلیاژ به دست آمده است. این امر موجب شده اجرای این طرح کاهش آلودگی محیط زیست را نیز در پی داشته باشد.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های امیررضا گودرزی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان و شیدا گودرزی و حمیدرضا اکبری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است، در Iranian Journal of Science and Technology منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب