عرضه تردمیلی برای شنا کردن در جا با شبیه‌سازی فضای رودخانه

محققان کشور با شبیه سازی فضای رودخانه، تردمیل آبی را طراحی کردند که امکان درجا شنا کردن را برای افراد فراهم می‌کند.

عرضه تردمیلی برای شنا کردن در جا با شبیه‌سازی فضای رودخانه

علیرضا فتحی، مسؤول تیم ساخت تردمیل شنا در حاشیه نخستین کنفرانس مهندسی مکانیک و هوافضا در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با بیان این که این طرح با عنوان «تردمیل آبی» طراحی و عرضه شده است، گفت: بسیاری از مردم امکان داشتن استخر در منزل را ندارند، زیرا نیاز به فضای زیادی دارد؛ ولی این تردمیل دارای ابعاد کوچکی است و استفاده از آن برای همه میسر خواهد بود.

وی با تاکید بر این که این تردمیل دارای کاربردهای ورزشی، پزشکی و تفریحی است، یادآور شد: این سیستم برای انجام کار درمانی در بیمارستان‌ها نیز کاربرد دارد.

فتحی، با تاکید بر این که طراحی این تردمیل بر اساس شبیه سازی فضای رودخانه بوده است، خاطر نشان کرد: این تردمیل مجهز به پمپ است که توان جابجایی 500 لیتر آب در ثانیه را دارد.

محقق این طرح، اضافه کرد: تردمیل شنا، در فضایی به ابعاد 2 در 4 متر قابل نصب و راه‌اندازی است و میزان مصرف انرژی آن حدود 3 اسب بخار است، از این رو، این سیستم می‌تواند در منازل مسکونی مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی کنترل شدت جریان آب را از مزایای این تردمیل عنوان کرد و گفت: این قابلیت موجب شده تا فرد بتواند سرعت چرخش آب را بیشتر کند تا با توان بیشتری شنا و یا آن را به رودخانه‌ای آرام تبدیل کند.

مسؤول تیم ساخت تردمیل شنا، امکان پیاده روی در این استخر را از دیگر مزایای آن نام برد و اظهار کرد: از آنجا که برق به طور مستقیم با آب در تماس است، از این رو طراحی این سیستم نیاز به فناوری بالایی دارد که از این لحاظ ایمنی بسیار بالایی برای این تردمیل درنظرگرفته شده است.

وی با تاکید بر این که این سیستم امکان درجا شنا کردن را برای افراد فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: تردمیل شنا مورد تائید فدراسیون شنا قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا این طرح در نخستین کنفرانس مهندسی مکانیک و هوافضا که روز پنجشنبه، 26 فروردین ماه در دانشگاه تهران برگزار شد، رونمایی شد.

منبع :