کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 28 فروردین 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 28 فروردین 95

یک سؤال، 3 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


شما می‌گویید درس هر روز را باید همان روز خواند ولی من فردا امتحان دارم. واقعاً چه‌طور می‌شود این کار را انجام داد؟

پاسخ 1- امتحان فردای شما از درسی است که یک یا چند هفته‌ی گذشته دریافت کرده بودید و این درس می‌توانست در عصر همان روز با کم‌ترین درصد فراموشی، وارد مطالعه‌ی اولیه‌ی عصرگاهی شود و حال در آزمون فردا صرفاً با یک مرور کامل به مطلوب‌ترین نمره‌ی ممکن ختم شود. پیوستگی در اجرای این تکنیک سودمند اثر مثبت خود را در تمام زمان‌های سال تحصیلی خواهد گذاشت. گاهی با این باور نادرست مواجه می‌شویم که مطالعه‌ی درس همان روز حدود 70 درصد از کل مطالعات روزانه‌ی دانش‌آموزان را شامل می‌شود و 30 درصد باقی‌مانده برای امتحان روز بعد باقی می‌ماند. اجرای درست این تکنیک دقیقاً در حالت معکوس این روش نادرست است: چیزی حدود 30 درصد از کل مطالعات یک روز؛ در حالی که برای هر درس روزانه زمانی معادل  زنگ مدرسه‌تان را صرفاً برای مرور نمونه‌سؤالات و محور‌های اصلی مطالب استفاده خواهید کرد. با این کار هم به نتیجه‌ی مطلوب در امتحانات امیدوار خواهید بود و هم زمان کافی برای مطالعه‌ی امتحان روز بعد را خواهید داشت.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 2- در حال حاضر آمادگی برای امتحان فردا و نگرانی برای مطالعه‌ی این درس‌ها، ذهن شما را مشغول کرده است. توصیه می‌کنم برای امتحان فردا خود را آماده کنید اما به‌تدریج ایده‌ی خواندن درس هر روز در همان روز را وارد برنامه‌ی کاری خود کنید. شما باید بدانید که امتحان گرفتن از شما به یک‌باره اتفاق نمی‌افتد و حتماً می‌دانید که دبیر شما ممکن است درس‌هایی را که به شما آموزش داده برای هفته‌ی بعد یا دو هفته بعد، از شما امتحان بگیرد. پس می‌توانید در طول هفته برای این امتحان آمادگی پیدا کنید. ضمن این‌که عادت مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز از همان ابتدای سال یا در همین آغازین روزهای سال جدید شما را از دانش‌آموز شبِ امتحانی بودن تبدیل به دانش‌آموز همیشه حاضر برای آزمون دادن می‌کند.

فرناز طالبی

پاسخ 3- وقتی می‌خواهید درس امروز را همین امروز بخوانید ذهنتان مانند یک آهن‌ربا عمل می‌کند و به‌سرعت نکات و کلیدواژه‌ها را جذب می‌کند و با صرف زمان و انرژی کم‌تر، نتایج بهتری می‌گیرید. مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز شاید در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد اما به مرور زمان تبدیل به یک عادت مؤثر می‌شود و مطالعه‌ی درس‌ها را از حالت یکنواختی خارج می‌کند. یک الی یک و نیم‌ساعت به مطالعه‌ی درس امروز اختصاص دهید و با انرژی بیش‌تر درس خواندن برای امتحان فردا را آغاز کنید و قدرت جذب آهن‌ربای ذهنتان را بالا ببرید.

سارا شفافی