دوربین انعطاف پذیر، رویکردی متفاوت برای تصویربرداری

محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه کلمبیا دوربین عکاسی انعطاف پذیری موسوم به flex-cam ساختند که به شکل یک صفحه نازک است و برای تصویر برداری از شی موردنظر باید به دور آن پیچیده شود.

دوربین انعطاف پذیر، رویکردی متفاوت برای تصویربرداری

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، دوربین های فعلی با وجود اندازه کوچک و کیفیت بسیار بالای تصاویر، یک نقطه ضعف اساسی دارند. این دوربین ها تصاویر را تنها از یک نقطه در فضا ثبت می کنند. محققان دانشگاه کلمبیا بر این باورند که برای حل مشکل باید دوربینی ساخته شود که با وجود ابعاد بزرگ، مانند یک برگه کاغذ یا تکه ای پارچه ضخامت کمی داشته و انعطاف پذیر باشد، تا بتوان از آن ها برای تهیه تصاویر وسیع و یکپارچه از یک میدان دید غیرطبیعی استفاده کرد. برای مثال با پیچیدن دوربین انعطاف پذیر به دور اتومبیل، مبلمان و هر شیء دیگر می توان یک نمای باز (واید) از آن تهیه کرد.

دوربین flex-cam مجهز به دو فناوری متفاوت شامل یک مجموعه حسگر انعطاف پذیر و یک سیستم اپتیکی نازک است که می تواند تصاویر با کیفیت را روی حسگرها ثبت کند. محققان برای ساخت این دوربین نوعی لنز ویژه طراحی کردند که در زمان خم شدن دوربین قادر است مشخصات اپتیکی خود را بر اساس میزان خم شدن دوربین تنظیم و فاصله کانونی خود را با آن تطبیق دهد. این تطبیق اپتیکی امکان تهیه تصاویر بسیار با کیفیت و یکپارچه را در زمان تغییر شکل دوربین فراهم می کند. 

قرار است در کنفرانس بین المللی عکاسی رایانشی (ICCP) که در دانشگاه نورث‌وست واقع در ایلینویز برگزار می شود، دوربین انعطاف پذیر دانشگاه کلمبیا رونمایی شود. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
تدریس ویژه مناطق زلزله زده - سینتیک شیمیایی
چهارم ریاضی     دبیر : علیرضا علمداری