تولید نانوپوشش سدحرارتی برای افزایش عمر توربین نیروگاه‌ها

محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر به همراه بخش خصوصی پوشش‌های نانو ساختار سد حرارتی عرضه کردند که استفاده از آنها در نیروگاه‌ها موجب افزایش عمر و بازدهی توربین خواهد شد.

تولید نانوپوشش سدحرارتی برای افزایش عمر توربین نیروگاه‌ها

به گزارش سرویس علمی ایسنا اجزا و قطعات تجهیزاتی که در دمای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند، همواره در معرض تخریب ناشی از اکسیداسیون و سایش قرار دارند. از این ‌رو جهت محافظت از آنها از پوشش‌هایی موسوم به پوشش‌های سد حرارتی استفاده می‌شود.

این پوشش‌ها از موادی با ضریب هدایت حرارتی کم ساخته شده‌اند که از انتقال حرارت محیط داغ به قطعه جلوگیری می‌کنند. امروزه استفاده از فناوری نانو به ‌منظور بهبود خواص حرارتی و چسبندگی این پوشش‌ها توسعه ‌یافته است و دراین راستا دانشگاه مالک اشتر مطالعاتی را در این زمینه آغاز کرده است.

دکتر مرتضی حاجی‌زاده اوغاز، مجری طرح از محصولات پایه زیرکنیایی به ‌عنوان محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف یاد کرد و گفت: در این مطالعات تلاش شد تا با استفاده از موادی بر پایه زیرکنیای نانوساختار اقدام به تولید پوشش‌های سد حرارتی با خواص حرارتی بهینه شود.

وی هدایت حرارتی پایین، استحکام مکانیکی و چسبندگی بالای پوشش به زیرلایه و قابلیت بالای این پوشش در تحمل شوک‌های حرارتی را از مزایای این نوع پوشش‌های نانوساختار ذکر کرد و ادامه داد: این خصوصیات منجر به افزایش عمر و بازدهی توربین خواهد شد.

حاجی زاده با تاکید بر این که در این طرح تحقیقاتی از نانوپودری از جنس زیرکنیا که توسط ایتریم و سریم پایدار شده، به عنوان ماده‌ پوشش استفاده شد، خاطر نشان کرد: این نانو پودر به ‌وسیله‌ فرایند پاشش پلاسمایی بر روی زیر لایه‌ای از جنس سوپرآلیاژ نیکل اعمال شد و در نهایت ارزیابی‌های کیفی و کمی از قبیل چسبندگی، مقاومت به خوردگی داغ، ریزساختار و خواص مکانیکی بر روی پوشش صورت گرفت.

مجری طرح با اشاره به واردات محصولات پایه زیرکنیایی از کشورهای دیگر و هزینه‌ بالای آن یادآور شد: با استفاده از دستاوردهای این پژوهش می‌توان با هزینه‌های به ‌مراتب کمتر این محصول را در داخل کشور و با امکانات داخلی تولید و اقدام به صادرات این محصول کرد.

این محقق با تاکید بر ضرورت حمایت دولت و ستاد نانو در زمینه سرمایه‌گذاری‌های اولیه جهت تولید انبوه این محصول، خاطرنشان کرد: این طرح آزمایشگاهی با همکاری شرکت توربو کمپرسور تک خاورمیانه انجام شده و از نتایج آن می‌توان در صنایعی چون صنایع هوافضا و تولید انرژی بهره برد.

این طرح در قالب رساله دکتری مرتضی حاجی‌زاده اوغاز و با راهنمایی دکتر رضا شجاع رضوی از دانشگاه صنعتی مالک اشتر انجام ‌شده است.

منبع :