افزایش 100 برابری انتقال گرمایی به کمک نانو

اخیرا محققان و دانشمندان توانسته‌اند با کمک نانو طیف گرما و نور را به میزان چشمگیری گسترش دهند و در مصرف انرژی مغناطیسی صرفه جویی کنند.

افزایش 100 برابری انتقال گرمایی به کمک نانو

دانشمندان موفق شدند به کمک فناوری نانو کانال گرمایی غیر لمسی و در عین حال بسیای قوی را نمایش دهند که از نور بوجود می‌آید و سبب صرفه جویی در انرژی مغناطیسی می‌شود. آن‌ها نشان دادند که انتقال گرما می‌تواند 100 برابر قوی‌تر از آنچه تاکنون پیش‌بینی شده است باشد و این کار تنها از طریق نزدیک کردن دو جسم در فاصله‌ای در مقیاس نانو بدون هیچ گونه تماسی شکل می‌گیرد.

تیمی تحقیقاتی متشکل از دانشمندان و محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه کلومبیا و استنفورد توانستند گرما را میان اجسامی که در حالت موازی قرار دارند بدون هیچ گونه تماسی با استفاده از نور در بزرگ‌ترین اندازه گزارش‌شده انتقال دهند. آن‌ها توانستند با استفاده از هدایتگران جابه‌جاکننده میکرو مکانیکی با دقت بسیار بالا به این موفقیت دست یابند.

افزایش 100 برابری انتقال گرمایی به کمک نانو + عکس

فاصله‌ای را که آن‌ها توانستند در آن 100 برابر بیشتر انتقال گرمایی داشته باشند را می‌توان در مقایسه با پیش‌بینی‌های کلاسیک حدود 40 نانومتر تخیمن زد. محققان و دانشمندان بر این باورند که دست‌یابی به این موفقیت که نور می‌تواند درگاه و منطقه‌ای مناسب برای انتقال گرما شود بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است و می‌تواند سنگ بنای پشرفت‌های علمی دیگر باشد.

منبع :