ربات خرچنگی در واحد علوم و تحقیقات ساخته شد

دانشجویان واحد علوم و تحقیقات موفق به ساخت ربات «لابستر» با الگوبرداری از ساختار آناتومی خرچنگ با قابلیت استفاده در صنعت پتروشیمی شدند.

ربات خرچنگی در واحد علوم و تحقیقات ساخته شد

به گزارش خبرگزاری مهر، آرش احمدی نیا دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکاترونیک و سرپرست تیم رباتیک این واحد گفت: این ربات همزمان با یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران رونمایی شده است.

وی افزود: دراین ربات ۴ جفت پا در طرفین و یک دم انتهایی وجود دارد که نیروی پیشران ربات را تامین می کند. همچنین با حرکت ترکیبی پاها براساس الگوریتم حرکتی جاندار آبزی، این ربات توانایی تغییر جهت با مانوری بالا را دارا  است.

این پژوهشگر ادامه داد: بخش کنترلی ربات لابستر دارای سه مفصل حرکتی و با استفاده از ضرایب حرکتی موجی بدن ماهی قزل آلا تعبیه شده است که این امر بر سرعت نسبی ربات خواهد افزود. همچنین تغییر عمق و حرکت در بستر دریاها از جمله ویژگی های بارز این ربات است که موجب افزایش کارایی آن شده است.

احمدی نیا خاطرنشان کرد: با توجه به طراحی و کارایی تعریف شده برای ربات لابستر، این رباط در صنایع پتروشیمی به منظور بازدید از لوله های سوخت رسانی، جانور شناسی، فعالیت های تحقیقاتی به منظور تصویر برداری و آنالیز محیط در زیر اب کاربرد فراوانی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه طراحی و ساخت ربات لابستر از مهر ماه سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد، افزود: براساس برنامه این ربات تا شش ماه آینده وارد مرحله ساخت نمونه صنعتی خواهد شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
واقعه‌ی بزرگ از دین و زندگی 1 دهم
دهم رياضى     دبیر : محمد رضایی بقا