کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 25 فروردین 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 25 فروردین 95

یک سؤال، 3 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


در تکنیک ضربدر و منها برای پیدا کردن سؤالات ساده باید سؤالات را کامل مطالعه کرد یا این‌که با نگاه سطحی باید این سؤالات را علامت‌دار کرد؟

پاسخ 1- تلفیقی از دو حالت بیان‌شده در سؤال شما، محور اصلی اجرای این تکنیک است؛ یعنی مطالعه‌ی یک‌باره اما کامل صورت سؤال (بدون بررسی گزینه‌ها) و هم‌چنین دقیق بودن در مطالعه‌ی صورت سؤال (رد گزینه‌ی نگاهِ سطحی، که موجب استنباط اشتباه و نیاز به مطالعه‌ی چندباره از سؤال می‌شود). با مطالعه‌ی کامل سؤال و جواب‌ها عملاً زمان نقصانی برای ادامه‌ی کار باقی نمی‌ماند و اصل پیوستگیِ «ضربدر و منها، زمان نقصانی و استراتژی بازگشت» از بین می‌رود. یک بار مطالعه‌‌ی دقیق صورت سؤال با توجه به سطح مطالعاتی خودتان، سؤال را در طبقه‌بندی سه‌گانه‌ی سؤالات آزمون یعنی «ساده، زمان‌بر، دشوار» قرار خواهد داد و ضربدر و منها فقط می‌خواهد به کمک چند علامت تصویری ساده به همه‌ی سؤالات ساده جواب دهید و در زمان باقی‌مانده هدفمند باشید و به زمان‌برها بپردازید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 2- تشخیص سؤالات آسان با یک نگاه، علاوه بر تسلط بر مباحث، نیاز به اجرا و تمرین تکنیک تست‌شناسی دارد. هر شب قبل از خواب 15 دقیقه برای تمرین این تکنیک وقت بگذارید و چند تست از کتاب‌های آبی متناظر با مباحثی که مطالعه کرده‌اید، انتخاب کنید و با مرور کلی صورت سؤال‌ها‌ و بدون حل کردن آن‌ها، نوع تست‌ها را مشخص کنید و درجه‌ی دشواری و آسان بودن آن‌ها را تخمین بزنید. تکنیک تست‌شناسی کارِ ویژه‌ای برای آماده‌سازی ذهن برای شناسایی انواع تست‌ها و چگونگی رفتار با آن‌هاست. این تکنیک پیش‌درآمد اجرای درست تکنیک ضربدر و منها برای مدیریت سر جلسه‌ی آزمون است.

سارا شفافی

پاسخ 3- نگاه اجمالی به سؤالات در ابتدا باعث ایجاد یک ارتباط اولیه‌ی ذهنی با سؤالات خواهد شد اما در تکنیک ضربدر و منها شما نیاز به خواندن کامل سؤال و تشخیص آسان یا سخت بودن آن را دارید و حتماً سؤال را باید بخوانید تا تشخیص درستی داشته باشید. البته پارامتر زمان را نباید فراموش کنید.

بهادر جبلی