ساخت کیت درمان سرطان با همکاری دانشگاه آیندهوون هلند

با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشکده سرطان پستان و دانشگاه آیندهوون هلند پروژه مشترکی در زمینه ساخت کیت برای جداسازی سلول‌های توموری از گردش خون با هدف درمان سرطان اجرایی خواهد شد.

ساخت کیت درمان سرطان با همکاری دانشگاه آیندهوون هلند

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، گروه زیست مواد و مهندسی بافت در سرطان پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی در راستای اهداف و رسالت خود پروژه مشترکی را با دانشگاه آیندهوون هلند در زمینه جداسازی سلول‌های توموری از گردش خون محیطی (CTCs) بیماران سرطان پستان به کمک کیت‌های میکروسیالاتی آغاز کرده است.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد سلول‌های توموری گردشی به عنوان کاندیدی جهت یک نشانگر پیش آگهی، تشخیص و درمان بیماری‌های متاستاتیک مطرح است.

مهندس رحمانیان، مدیرگروه زیست مواد و مهندسی بافت پژوهشکده سرطان پستان در این باره گفت: این سلول‌ها می‌توانند منبع بسیار خوبی برای کسب اطلاعات در مورد وضعیت سرطان بیمار و چگونگی واکنش آن به روش‌های درمانی خاص باشند، اما جداسازی این سلول‌ها (CTCs) از سلول‌های دیگر بسیار مشکل و چالش برانگیز است؛ زیرا این سلول‌ها بسیار نادر هستند و در هر 109 سلول خونی یک سلول CTC یافت می‌شود.

وی با تاکید بر این که اگر بتوان این سلول‌ها را جدا کرد و مطالعات سلولی مولکولی را روی آن انجام داد، می‌توان بیماری سرطان را درمان کرد، یادآور شد: بیش از 90 درصد مرگ و میرهای سرطانی به دلیل متاستاز رخ می‌دهد، از این رو مراکز علمی مختلف در دنیا در حال فعالیت هستند؛ ولی پروژه حاضر برای اولین بار در کشور انجام می‌شود.

رحمانیان با بیان این که این پروژه با همکاری دانشگاه هلند اجرایی می‌شود، اظهار کرد: برای این منظور پروپوزال طرح تحقیقاتی آماده شد و پس از انجام اصلاحات و تائید توانمندی‌های گروه زیست مواد و مهندسی بافت در حوزه سرطان در پژوهشکده سرطان پستان برای انجام این پروژه میان این پژوهشکده و دپارتمان مکانیک دانشگاه آیندهوون هلند تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید.

مدیر گروه زیست مواد و مهندسی بافت پژوهشکده سرطان پستان ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌نامه هدف اولیه این پروژه مشترک جداسازی سلول‌های توموری از گردش خون خواهد بود که در صورت موفقیت آمیز بودن این مرحله وارد فاز مطالعات سلولی - مولکولی بر روی این سلول‌ها خواهیم شد.

وی زمان اجرای این پروژه را 12 ماه و در سه مرحله دانست و افزود: مرحله اول طراحی کیت میکروسیالاتی است که طراحی آن در ایران و توسط محققان گروه زیست مواد و مهندسی بافت در سرطان پژوهشکده انجام خواهد شد.

رحمانیان مرحله بعدی این طرح را ساخت کیت میکروسیالاتی ذکر کرد که به طور کامل در دانشکده مکانیک دانشگاه آیندهوون هلند صورت خواهد گرفت.

وی مرحله سوم را تائید کارایی کیت میکروسیالاتی عنوان کرد که این کار به طور همزمان در هر دو مرکز انجام خواهد شد.

منبع :

خرید کتاب