بازدید از لوله‌های سوخت‌رسانی با ربات خرچنگی محققان دانشگاهی

دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با الگوبرداری از ساختار آناتومی خرچنگ دریایی موفق به طراحی و ساخت ربات «لابستر» برای استفاده در صنایع پتروشیمی شدند.

بازدید از لوله‌های سوخت‌رسانی با ربات خرچنگی محققان دانشگاهی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، آرش احمدی‌نیا، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکاترونیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام این خبر گفت: از این ربات همزمان با یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران توسط تیم Octagon Robotech رونمایی شد.

سرپرست تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: در این ربات چهار جفت پا در طرفین و یک دم انتهایی وجود دارد که نیروی پیشران ربات را تأمین می‌کند. همچنین با حرکت ترکیبی پاها بر اساس الگوریتم حرکتی جاندار آبزی، این ربات توانایی تغییر جهت با مانوری بالا را دارا است.

احمدی‌نیا ادامه داد: بخش کنترلی ربات «لابستر» دارای سه مفصل حرکتی و با استفاده از ضرایب حرکتی موجی بدن ماهی قزل آلا تعبیه شده است که این امر بر سرعت نسبی ربات خواهد افزود. همچنین تغییر عمق و حرکت در بستر دریاها از جمله ویژگی‌های بارز این ربات است که موجب افزایش کارایی آن شده است.

وی ادامه داد: با توجه به طراحی و کارایی تعریف شده برای ربات لابستر، این ربات در صنایع پتروشیمی به منظور بازدید از لوله‌های سوخت‌رسانی، جانورشناسی، فعالیت‌های تحقیقاتی به منظور تصویربرداری و آنالیز محیط در زیر آب کاربرد فراوانی خواهد داشت.

سرپرست تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه طراحی و ساخت ربات لابستر از مهر ماه سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر در مرحله‌ آزمایشگاهی قرار دارد، تصریح کرد: بر اساس برنامه و با یاری خداوند متعال این ربات تا شش ماه آینده وارد مرحله ساخت نمونه صنعتی خواهد شد.

منبع :