ورود تلسکوپ فضایی کپلر به حالت اضطرار

ناسا از ورود تلسکوپ فضایی شکارچی سیاره کپلر که در پائین‌ترین وضعیت عملکردی در حالت اضطرار قرار گرفته و میزان قابل ملاحظه‌ای سوخت مصرف می‌کند، خبر داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از ناسا، چارلی سوبک، مدیر ماموریت کپلر در مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا اعلام کرد که پس از یک تماس برنامه‌ریزی شده با مهندسان عملیاتی کپلر در هفتم آوریل (19 فروردین)، مشخص شد که این تلسکوپ در حال حاضر در وضعیت اضطرار قرار گرفته است.

محققان در حال کار برای بازیابی کپلر از این حالت هستند زیرا این فضاپیما در حال حاضر میزان قابل توجهی سوخت مصرف می‌کند. از آنجایی که این تلسکوپ در فاصله بیش از 120 میلیون کیلومتری زمین قرار دارد، حتی با سرعت نور هم هر پیام به حدود 13 دقیقه زمان برای ارسال به زمین یا بالعکس نیاز دارد. از این رو، کپلر اکنون از اولویت دسترسی به ارتباطات زمینی در شبکه فضای عمیق ناسا برخوردار است.

کپلر تا روز چهارم آوریل (16 فروردین) به طور کامل عملیاتی و در وضعیت خوبی بود. به گفته مهندسان این ماموریت، تلسکوپ حدود 36 ساعت پیش از حرکت به سمت مرکز کهکشان راه شیری وارد حالت اضطراری شده است. هدف این ماموریت تمدید شده، ادامه شکار سیاره و ارائه اطلاعات برای بررسی ابرنواخترها، ستارگان جوان و سایر اجسام نجومی با استفاده از ریزهمگرایی گرانشی است.

ماموریت اولیه ناسا که در سال 2009 به فضا پرتاب شده است، بررسی سیارات خارج منظومه شمسی بود. این ماموریت که در سال 2012 تکمیل شد، حدود 5000 سیاره فراخورشیدی را کشف کرد که بیش از 1000 مورد آن‌ها تائید شده‌اند.

محققان امیدوارند بتوانند عملیات کپلر را به حالت عادی سابق آن برگردانند. در ژوئیه 2012، یکی از چرخهای واکنش ژیروسکوپی کمکی تلسکوپ از کار افتاد. دومین چرخ نیز در مه 2013 از کار افتاد. ماموریت K2 در سال 2014 آغاز و با استفاده از فشار تابشی خورشید برای جهت‌دهی به تلسکوپ فضایی ادامه یافت.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب