کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 24 فروردین 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 24 فروردین 95

یک سؤال، 3 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


اولویت اصلی‌ام را در هفته‌های گذشته برای تست زدن بیش‌تر گذاشتم و از این تصمیم خیلی راضی‌ام. حالا می‌توانم از تست‌های تألیفی جدید استفاده کنم؟

پاسخ 1- ویژگی تست‌های تألیفی باز شدن زاویه‌ی دید شما و آشنایی بیش‌تر با تیپ‌های مختلف و محتمل تستی است؛ اما به یاد داشته باشید که تمام نیاز شما به وسیله‌ی کتاب‌های آبی و سؤالات استاندارد آن برطرف می‌شود؛ بنابراین در صورتی که بر تمام تست‌های کتاب آبی مسلط بودید می‌توانید به سراغ تألیفی‌ها هم بروید.

بهادر جبلی

پاسخ 2- یکی از عناصر مهم کیفیت در مطالعه، رعایت تعادل‌هاست و یکی از تعادل‌های مهم، مطالعه‌ی تشریحی و حل تمرین و تست به اندازه‌ی کافی است. حل تست می‌تواند فواید زیر را داشته باشد:

- بازیابی مطالب خوانده‌شده

- آمادگی ذهنی برای مطالعه‌ی مطالب جدید

- شناخت نقاط قوت و ضعف مطالعه

- مرور و جمع‌بندی مطالب خوانده‌شده

این‌که شما در روزهای گذشته با حل تست به نتایج بهتری دست یافته‌اید به دلیل این است که مطالب خوانده‌شده بازیابی‌ شده و هم‌چنین با مرور و جمع‌بندی تسلط شما بر مطالب خوانده‌شده افزایش یافته است. بهتر است بعد از این با رعایت تعادل بین مطالعه‌ی مطالب درسی و حل تمرین و تست‌های استاندارد بتوانید کیفیت مطالعه‌ی خود را افزایش دهید. با توجه به محدودیت وقت، حل تست‌های کنکورهای سراسری و حل تست‌های استاندارد مشابه توصیه می‌شود.

محمد کتابدار

پاسخ 3- اولویت اصلی همواره اولویت اصلی است و جایگاه نخست آن محفوظ است. مداومت در حل تست‌های مهم و نشان‌دار کنکورهای سراسری بسیار مهم است. در کنار اجرای این اولویت اصلی می‌توانید تست‌های تألیفی هم کار کنید، البته به شرط آن‌که بیش از حد به چالش کشیده نشوید و ذهنتان را درگیر این گروه از تست‌ها نکنید. حل تعداد تست زیاد الزاماً رمز موفقیت نیست ولی تمرین چندباره‌ی تست‌های مهم و نشان‌دار کنکور چرا!

سارا شفافی