درمان با سلول بنیادی، امیدآفرین برای مبتلایان به نارسایی قلبی

نتایج یک مطالعه جدید تایید می‌کند که درمان با سلول بنیادی برای افرادی که با نارسایی قلبی دست و پنجه نرم می‌کنند، همچنان نویدبخش است.

درمان با سلول بنیادی، امیدآفرین برای مبتلایان به نارسایی قلبیبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، آزمایش بالینی نشان داد که خطر بروز حوادث قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به مرحله پیشرفته نارسایی قلبی که با سلول های بنیادی حاصل از مغز استخوان آنها درمان شدند، 37 درصد کمتر از بیمارانی بود که دارونما دریافت کرده بودند.

دکتر آمیت پالت مدیر بخش پزشکی احیاء قلب و عروق در دانشکده پزشکی دانشگاه یوتا گفت: در 15 سال گذشته همگان در مورد سلول درمانی و کاربردهای آن صحبت کرده اند. مطالعات ما نیز این نظر را تایید می کند.

در عین حال، دکتر دیوید فرایدمن رییس بخش نارسایی قلبی بیمارستان Valley Stream با خوشبینی محتاطانه نسبت به نتایج این مطالعه گفت: گرچه این نتایج نویدبخش هستند اما هنوز لازم است که داده های طولانی مدت بیشتری رصد و کنترل شود.

در نارسایی قلبی، قلب ضعیف و یا آسیب دیده از عهده پمپاژ کافی و مناسب قلب برنمی آید.

محققان در این مطالعه جدید که روی 126 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی انجام شد، 60 بیمار را تحت درمان با سلول بنیادی قرار دادند و 66 بیمار دیگر را با دارونما درمان کردند.

پس از گذشت یک سال، چهار درصد از بیمارانی که تحت درمان با سلول های بنیادی قرار گرفته بودند، درگذشتند و حدود 52 درصد نیز به دلیل نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شدند.

اما در گروه بیمارانی که دارونما دریافت کرده بودند، هشت درصد از آنها درگذشتند و بیش از 82 درصد در بیمارستان بستری شدند.

پاتل افزود: این اولین آزمایش سلول درمانی است که نشان می دهد می تواند اثربخشی قابل توجهی بر جان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی داشته باشد.

محققان متذکر شدند، اگر نتایج مطالعات بیشتر در این زمینه موفقیت آمیز باشد، درمان با سلول های بنیادی در نهایت جایگزینی برای درمان های فعلی نارسایی پیشرفته قلب مانند پیوند قلب و یا درمان با دستگاه کمکی بطن چپ به شمار می رود.

این مطالعه 16 فروردین در مجله Lancet منتشر شد.

منبع :