کاهش خطر نزدیک بینی کودکان با حضور در فضاهای پرنور

اپتومتریست‌های استرالیا معتقدند که کودکان باید روزانه مدتی را در فضاهای باز دارای نور کافی قرار گیرند، زیرا این امر سبب کاهش پیشرفت و جلوگیری از شیوع نزدیک بینی در آنها می‌شود.

کاهش خطر نزدیک بینی کودکان با حضور در فضاهای پرنوربه گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، 'اسکات رید' اپتومتریست و محقق ارشد این پروژه در دانشگاه فناوری کوئینزلند (QUT) گفت: برای پیشگیری از پیشرفت و افزایش ابتلا به نزدیک بینی در کودکان صرف وقت در فضاهای باز برای آنها لازم و ضروری است.

این محقق در یک سخنرانی در کنوانسیون بینایی استرالیا در کوئینزلند گفت: حضور طولانی مدت کودکان در فضاهای سربسته و کم نور علت اصلی نزدیک بینی در کودکان است، در حالی که به اشتباه کار کردن با رایانه و سایر وسایل الکترونیکی علت آن ذکر می شود.

به واقع نمایشگرها و دستگاه های الکترونیکی موجب می شوند که کودکان امروزی در قیاس با گذشته زمان بیشتری را در خانه و فضاهای بسته صرف کنند.

اپتومتریست ها ی استرالیایی قرار گرفتن در معرض نور و حضور در فضای باز به مدت کمتر از 60 دقیقه در روز را علت مهم افزایش ابتلا به نزدیک بینی ذکر کردند.

انها برای این مطالعه رشد بینایی چشم کودکان شرکت کنندگان در این مطالعه را که مجهز به سنسور نور ساعت مچی بودند اندازه گیری کردند. این دستگاه فعالیت فیزیکی و قرار گرفتن کودکان را در معرض نور به مدت دو هفته ابتدا در ماه های گرم و سپس ماه های سرد سال ثبت کرد.

این محقق گفت: کودکانی که کمتر از دیگران در معرض نور در فضای بیرون قرار گرفتند پیشرفت بیشتری در زمینه ابتلا به نزدیکی بینی داشتند.

در ماه فوریه براساس تحقیق جهانی اعلام شد که نیمی از جمعیت جهان در سال 2050 نزدیک بین خواهند بود و همچنین اگر اقدامات مقتضی صورت نگیرد، 10 درصد جمعیت جهان تا آن هنگام در معرض خطر نابینایی خواهند بود.

منبع :