حذف 92 درصد باکتری‌های مقاوم به دارو به کمک نانو فناوری

محققان با به کارگیری روش نوری و استفاده از نقاط کوانتومی توانستند 92 درصد از باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک را از بین ببرند.

حذف 92 درصد باکتری‌های مقاوم به دارو به کمک نانو فناوریبه گزارش خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ،‌باکتری ایکولا هر سال دو میلیون نفر را در آمریکا آلوده می‌کند و حداقل 23 هزار نفر را سالانه به کام مرگ می‌کشاند. این باکتری می‌تواند نسبت به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم شود.  با افزایش مقاومت باکتری ها دربرابر آنتی بیوتیک‌ها، محققان به دنبال راهکارهایی برای حل این مشکل هستند . محققان دانشگاه کلرادو روش درمانی مبتنی بر نور را برای این کار پیشنهاد کردند.

آنها برای این کار از نقاط کوانتومی استفاده کردند. نتایج این گروه نشان داد که نقاط کوانتومی می‌تواند 92 درصد ازباکتری های مقاوم دربرابر دارو را درمحیط کشت آزمایشگاهی از بین ببرد.

ناگپال از محققان این پروژه می‌گوید: با کوچک کردن ابعاد نیمه‌ هادی و رسیدن به مقیاس نانو متری می‌توان بر همکنش ویژه‌ای میان باکتری و نقاط کوانتومی ایجاد کرد.

پیش از این مشخص شده بود که نانو ذرات فلزی نظیر طلا و نقره می‌تواند باکتری های مقاوم در برابر دارو را از بین ببرد، اما این نانو ذرات به سلول‌های سالم نیز آسیب می‌ زند . اما نقاط کوانتومی را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که به سلولهای سالم آسیب نزند. نقاط کوانتومی درحضور نور فعال می‌شود بنابراین در تاریکی غیر فعال هستند و با تابش نور در محل مورد نظر می‌توان نقاط کوانتومی را تنها روی سلولهای سرطانی فعال کرد.

این روش اثرات جانبی بسیار کمی دارد به طوری که محققان درصدد آماده شدن برای آزمون‌های بالینی هستند.

چاترجی از محققان می‌گوید: آنتی بیوتیک‌ها تنها برای درمان عفونت باکتری نبودند بلکه در مقابله با HIV و سرطان نیز کار برد دارند. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
کار، انرژی و توان از فیزیک دهم
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دهم رياضى)
دبیر : شهاب الدین هاشمی