ساخت ربات با قابلیت تغییرشکل

محققان دانشگاه کرنل نیویورک با همکاری متخصصان نیروی هوایی آمریکا، نوعی ماده کامپوزیتی تولید کردند که امکان ساخت ربات هایی با قابلیت تغییر شکل را فراهم می‌کند.

ساخت ربات با قابلیت تغییرشکل

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، در دماهای پایین خواص فلزی این کامپوزیت غالب است و آن را به ماده ای سخت و محکم تبدیل می کند، اما با افزایش دما، فلز ذوب شده و خواص فوم غلبه می کند و آن را به یک ماده کشسان مانند سیلیکون تبدیل می کند. بدین ترتیب محققان می توانند ماشین هایی را بسازند که از ویژگی های هردو ماده بهره می برند.

نیروی هوایی آمریکا امیدوار است با استفاده از این کامپوزیت بتواند ربات های پرنده ای را تولید کند که در صورت لزوم تغییر شکل داده و برخی از اجزای شکننده خود را تغییر شکل دهند و برای مثال بتوانند با جمع کردن بال های خود درون آب نیز حرکت کنند. 

ساختار این کامپوزیت علاوه بر تغییر شکل، امکان ترمیم و ادغام خودکار این ماده را هم فراهم می کند. به گونه ای که اگر دو قطعه از این کامپوزیت را در کنار هم قرار داده و به آن ها حرارت دهیم، با یکدیگر ادغام می شوند و تنها اندکی از استقامت ماده کاسته می شود.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

منبع :