هشدار جدی اخترشناسان درباره توفان خورشیدی

دانشمندان زیادی در سراسر جهان از تبعات هولناک یکی از توفانهای عظیم خورشیدی خبر می‌دهند اما به نظر می‌رسد زمین آمادگی لازم را به دست نیاورده است.

هشدار جدی اخترشناسان درباره توفان خورشیدی

دانشمندان زیادی در سراسر جهان از تبعات هولناک یکی از طوفانهای عظیم خورشیدی خبر می دهند اما به نظر می رسد زمین آمادگی لازم را به دست نیاورده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، طوفانهای خورشیدی از این جهت برای ساکنان زمین از اهمیت برخوردار است که این پدیده فضایی طبیعی قابلیت آن را دارد که زیرساختارهای فناوری این سیاره را تحت شعاع قرار داده و حتی خسارات هنگفتی نیز به آنها وارد کند.

از زمانی که فناوری های مدرن پای به زندگی انسانها گذاشته است، اتفاقاتی نظیرطوفانهای خورشیدی مسؤل بروز قطعی برق در بسیاری از مناطق زمین بوده است. همچنین دانشمندان از این رویداد به عنوان عامل اصلی بروز نقص در مأموریتهایی خبر می دهند که برای کمک به افزایش سطح درک انسان از ناشناخته های اعماق فضا ترتیب داده می شوند.

دامنه این اثرات مخرب تنها به این موارد ختم نشده و حتی سیستم های کنترل پروازی نیز متأثر از پدیده هایی نظیر طوفانهای خورشیدی می شوند.

یکی از قدرتمندترین طوفانهای خورشیدی ثبت شده در تاریخ به نام Carrington Event در سال ۱۸۵۹ روی داد که در نتیجه آن شبکه جهانی تلگراف از کار افتاد و حالا زمین خود را برای یکی دیگر از این موارد آماده می کند.

در حال حاضر انبوهی از پیشرفته ترین فناوری های رصدی جهان فعالیتهای خورشیدی را به دقت زیر نظر قرار داده اند. از جمله این سیستمها می توان به رصدخانه خورشیدی خرس بزرگ در کالیفرنیا و رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا اشاره کرد.

به تازگی تیمی از اخترشناسان متوجه شده اند که خورشید به مرحله ای از فعالیت رسیده که قابلیت به راه انداختن طوفان خورشیدی را دارد.

با این حال این اخترشناسان هشدار می دهند که زمین برای مقابله با اثرات این رویداد فضایی طبیعی آمادگی های لازم را ندارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب