محور چرخش ماه 5 درجه جابه‌جا شده است!

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که محور چرخش ماه در طول سه بیلیون سال گذشته، پنج درجه جابه‌جا شده است. محققان می‌گویند شواهد مربوط به این یافته را می‌توان در نحوه پراکنش یخ‌های باستانی ماه پیدا کرد.

محور چرخش ماه 5 درجه جابه‌جا شده است!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان و به نقل از ورد ساینس، آب‌های یخ زده در بخش‌هایی از ماه که به طور دائمی در سایه قرار دارند، یافت می‌شود و در صورتی که یخ‌های موجود بر سطح ماه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند به داخل فضا تبخیر می‌شوند.

دانشمندان می‌گویند شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد بیلیون‌ها سال پیش جابه‌جایی محور چرخش ماه باعث شده که نور خورشید به نواحی که قبلا در سایه و پوشیده از یخ بوده‌اند بتابد.

محققان دریافتند یخ‌هایی که از این جابه‌جایی جان سالم به در برده‌اند در امتداد مسیر چرخش محور ماه قابل ردیابی هستند. آن‌ها این مسیر را با مدل‌هایی که پیش‌بینی می‌کنند در چه جاهایی یخ‌ها می‌توانستند ثابت باقی بمانند، مورد مشاهده قرار داده و با ارجاع این مسیر به محور چرخش ماه متوجه شدند که این محور حدود پنج درجه جابه‌جا شده است.

این اولین بار است که محققان نشان می‌دهند ماه چنین تغییرات شدیدی را در حرکت چرخشی خود پشت سر گذاشته است. این یافته همچنین نشان می‌دهد که بیشتر یخ‌های قطبی موجود بر سطح ماه عمری در حد چندین بیلیون سال دارند.

تغییر در محور چرخشی تنها می‌تواند به دلیل تغییر در جرم، وزن و یا نحوه توزیع مواد داخل ماه رخ دهد.

ستاره‌شناسان همچنین گزارش داده‌اند که حدودا در همان زمان که این تغییرات در ماه رخ داده است، لایه خارجی مریخ حدود 20 تا 25 درجه حول هسته این سیاره چرخیده، اما در این مورد محور چرخش سیاره جابه‌جا نشده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب