مواد حساس به نور برای تسریع فرایند تصفیه آب تولید شد

محققان کشور اقدام به سنتز یک نانوکاموزیت حساس به نور مورد استفاده در تصفیه آب کرده اند که قادر است با نور خورشید سرعت فرایند حذف و تخریب آلاینده‌های آلی را به‌طور قابل توجهی افزایش دهد.

مواد حساس به نور برای تسریع فرایند تصفیه آب تولید شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، امروزه موضوع آلودگی آب در کشور به یک معضل اساسی تبدیل شده است. تصفیه‌ آب آشامیدنی و پساب‌های صنعتی پیش از رهاسازی در طبیعت، از جمله‌ این موضوعات به شمار می‌روند. از طرفی پیش‌تصفیه‌ آب مورد استفاده در سیستم‌های تأسیسات کارخانه‌ها و مراکز صنعتی به میزان زیادی از تشکیل رسوبات آهکی و زنگ‌زدگی تجهیزات جلوگیری به عمل می‌آورد.

ازاین‌رو، معرفی و توسعه‌ موادی که فرایند تصفیه و نرم‌سازی آب را تسریع می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است. 

فرید میر حسینی، مجری طرح، با اشاره به اهداف این طرح عنوان کرد: هدف از انجام این طرح، سنتز یک نانوکامپوزیت دارای خاصیت فتوکالیستی به‌منظور پیش‌تصفیه‌ آب مورد استفاده در سیستم‌های تأسیساتی بود؛ در ادامه سعی بر آن شد تا سیستمی را طراحی کنیم که از قابلیت همزمان جذب و تخریب فتوکاتالیستی رنگ‌دانه‌های موجود در پساب صنایع نساجی برخوردار باشد و فاکتورهای مورد نظر سازمان محیط ‌زیست را بهینه کند.

وی خاطرنشان کرد: عدم وابستگی عملکرد این نانوکامپوزیت‌ها به« pH » آب، حفظ کیفیت مطلوب عملکرد علی‌رغم استفاده‌ مکرر، کاهش اثرات مخرب زیست‌ محیطی در مقایسه با سیستم‌های فعلی، بازدهی بالای این نانوکامپوزیت‌ها و حذف فرایندهای شیمیایی در تصفیه‌ی پساب‌ها، از مزایای عمده‌ استفاده از این نانوکامپوزیت‌های فتوکاتالیستی بشمار می‌روند.

میرحسینی با اشاره به عملکرد بهتر مواد فتوکاتالیستی در مقیاس نانومتری در مقایسه با شکل بالک این مواد گفت: همان‌گونه که به اثبات رسیده است، ابعاد نانومتری فتوکاتالیست، موجب افزایش بیشتر سرعت و بازدهی بالاتر فرایند تخریب آلاینده‌ها و میکروارگانیسم‌ها می‌ شود؛ به‌علاوه حضور نانوذرات فتوکاتالیستی به‌عنوان پرکننده در کامپوزیت‌ها موجب ایجاد یک سطح مناسب با بیشترین ظرفیت جذب نور مرئی و متعاقب آن بهبود عملکرد آن‌ها را در تسریع فرایند تخریب خواهد شد.

وی افزود : محصول فوق در شرکت دانش بنیان «ریزفناوران شیمی سبز»، مستقر در مرکز رشد واحد فناوری دانشگاه اراک، در حال تولید انبوه است. همچنین، در حال حاضر یک قرارداد در قالب یک طرح پژوهشی با بیمارستان امیرالمومنین اراک منعقد کرده و قرار است این محصول در تاسیسات بیمارستان بارگذاری شود.

به گفته وی، از این نانوکامپوزیت می‌توان در تولید پوشش‌های خود تمیز شونده و ضد میکروب نیز بهره برد.

این طرح در قالب رساله‌ی دکترای فرید میرحسینی و با راهنمایی دکتر علیرضا صلابت از دانشگاه اراک انجام ‌شده است. این پایان‌نامه که با همکاری صنایع فرش فرهی و نرمینه بافت کاشان کاشان انجام‌ شده که تحت عنوان پایان‌نامه‌ مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ی توسعه‌‌ی فناوری نانو نیز رسیده است.

منبع :