تولد یک ربات امدادگر جدید در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در آزمایشگاه 'طراحی سیستم‌های رباتیکی و خلاقانه الهام گرفته از طبیعت'، دست به طراحی و ساخت یک ربات امدادگر زدند

تولد یک ربات امدادگر جدید در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش ایرنا، این ربات جدید امروز (18 فروردین) در اولین روز رقابت های یازدهمین بین المللی ربوکاپ آزاد ایران در محل نمایشگاه های بین المللی تهران رونمایی شد.

ربات تیم پاسارگاد تا روز جمعه با دیگر رقبای خود در لیگ ربات های امدادگر واقعی شرکت خواهد داشت.

سرپرست تیم های رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا از حضور پنج تیم این دانشگاه در یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران خبر داد و گفت: این تیم ها در لیگ های ربات های انسان نما، فوتبالیست سایز کوچک، شبیه ساز امداد و نجات، امدادگر واقعی و ربات های مین یاب حضور دارند.

سروش صادق نژاد افزود: بعد از این رقابت سه روزه، تیم های رباتیک ما برای شرکت در مسابقات جهانی رباتیک 2016 که قرار است در کشور آلمان برگزار شود، آماده خواهند شد.

وی درباره مشخصات ربات جدید دانشجویان صنعتی امیرکبیر توضیح داد: این ربات در ابعاد یک متر در 70 سانتیمتر طراحی و ساخته شده که دارای سیستم کنترل از راه دور، یک بازو برای عبور از موانع سخت و سیستم شناسایی علائم حیاتی جانداران است.

صادق نژاد خاطرنشان کرد: این ربات امدادگر می تواند با استفاده از حسگرهای خود، علائم حیاتی مثل دما و دی اکسید کربن را تشخیص دهد و موقعیت مصدومان گرفتار شده زیر آوار را به تیم امدادگر گزارش دهد.

به گفته سرپرست تیم های رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ربات تیم پاسارگاد همچنین قادر است کمک های اولیه شامل دارو و آب را به مصدومان حوادث طبیعی که در آوار گرفتار شده اند برساند و نسبت به نجات آنها اقدام کند.

این ربات امدادگر از قابلیت نقشه برداری و تولید نقشه نیز برخوردار است و استفاده از آن در سوانح طبیعی همچون سیل، زلزله، آتشفشان و سونامی کاربرد دارد.

رقابت های بخش بزرگسالان یازدهمین مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران از امروز تا جمعه 20 فروردین ماه با حضور تیم های داخلی و 14 کشور خارجی در محل نمایشگاه های بین المللی تهران ادامه خواهد داشت.

منبع :