ربات خانگی ایرانی بر مشکل شناسایی افراد فائق آمد

تیم ربات خانگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، توانست برای اولین بار در جهان چالش توانایی شناسایی افراد را رفع کند.

ربات خانگی ایرانی بر مشکل شناسایی افراد فائق آمد

به گزارش ایرنا از یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران 2016، سرپرست تیم ربات های خانگی دانشگاه آزاد قزوین گفت: ربات های خانگی سرویس رسان هستند، تمامی کارهای منزل از قبیل نظافت و برداشتن اشیاء را انجام می دهند، همچنین صاحبخانه را می شناسند، از حال جسمی او باخبر هستند و در صورت لزوم با اورژانس تماس می گیرند.

وی با بیان این که تیم ربات خانگی در سه بخش نرم افزار، مکانیک و الکترونیک فعالیت می کند، افزود: این ربات خانگی نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و سخت افزار پیچیده و قوی است به همین دلیل تیم ما به مبحث هوش مصنوعی می پردازد تا ربات بتواند محیط های جدید را شناسایی کند و خود را با آن تطبیق دهد.

خشایار قامتی به سابقه حضور این ربات خانگی در مسابقات رباتیک از سال 2005 تاکنون اشاره کرد و گفت: قوانین مسابقات سالانه در حال تغییر است و برای هر مسابقه، لیگ ربات های خانگی یک چالش را مطرح می کند که تیم ها باید برای رفع آن آمادگی داشته باشند و تیم ما امسال توانست برای اولین بار چالش توانایی شناسایی افراد را رفع کند.

سرپرست لیگ ربات خانگی درباره ویژگی های ربات حاضر در مسابقات امسال گفت: این ربات دارای قابلیت هایی از قبیل تمیز کردن منزل، جابه جایی وسایل، شناسایی و همراهی صاحبخانه و همچنین اطلاع از حال او است، و هدف نهایی ربو کاپ جهانی این است که در سال 2050 ابن ربات ها به تولید انبوه برسد.

وی از حمایت ها و سرمایه گذاری های ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در حوزه رباتیک طی دو سال گذشته قدردانی کرد.

رقابت های یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران از امروز (18 فروردین) با حضور 320 تیم از ایران و 14 کشور خارجی در محل نمایشگاه بین المللی تهران آغاز شد و روز جمعه 20 فروردین ماه با معرفی برترین ها به کار خود پایان خواهد داد. 

این مسابقات با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته ملی ربوکاپ جمهوری اسلامی ایران تدارک یافته است. 

منبع :