افزایش بهره‌وری موتور با پیستون ضداصطکاک

محققان آمریکایی موفق به ساخت نوعی پوشش ضد اصطکاک برای بخش میانی یا دامن پیستون در موتورهای درون‌سوز شدند که میزان اصطکاک را تا 15 درصد در مقایسه با استاندارد فعلی کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه خراسان به نقل از گیزمگ، پیستون‌ها بخش اصلی موتورهای درون‌سوز هستند که نیاز به روغن‌کاری و خنک‌ شدن دائمی دارند. حساس‌ترین بخش پیستون‌ها بخش میانی یا دامن پیستون است که حدود 17 درصد از نیروی احتراق در این محل به حرارت ناشی از اصطکاک با جدار سیلندر تبدیل شده و تلف می‌شود.

اگرچه همه محققان صنایع خودروسازی به خوبی با مسئله اصطکاک و اهمیت آن در کاهش راندمان موتورهای درون‌سوز آگاه هستند، اما کاهش اصطکاک در سیلندر موتور تکنولوژی بسیار بالایی را طلب می‌کند.

محققان شرکت تولیدکننده قطعات موتور Federal-Mogul در ایالات متحده آمریکا با ساخت نوعی پوشش قسمت بیرونی پیستون موفق به کاهش چشمگیر اصطکاک در پیستون‌ها شدند، به‌ طوری‌ که با استفاده از این ترکیب، سرعت استهلاک پیستون‌ها تا 40 درصد کاهش می‌یابد.

محققان آمریکایی به منظور کاهش اصطکاک پیستون با جدار سیلندر از ترکیب رزین تقویت ‌شده با اکسید فلزی با قطر حداکثر 15 میکرون استفاده کردند. با آغشته‌ کردن جدار بیرونی پیستون با این ماده میزان اصطکاک تا 15 درصد کاهش می‌یابد.

محققان معتقدند که کاهش 15 درصدی در اصطکاک پیستون با جدار سیلندر به معنای افزایش چشمگیر بهره‌وری موتور و کاهش مصرف سوخت است.

ترکیب ضد اصطکاک EcoTough-D قابل استفاده بر روی انواع پیستون‌های آلومینیومی و فولادی است و این محصول را می‌توان هم در موتور خودروهای معمولی و هم در موتورهای دیزل ماشین‌آلات سنگین مثل لوکوموتیو‌ها استفاده کرد.

مدیر فروش شرکت Federal-Mogul اعلام کرد که تحقیقات بر روی این محصول همچنان ادامه دارد و انتظار می‌رود این محصول تا سال 2017 به بازار عرضه شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب