کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 18 فروردین 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 18 فروردین 95

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا در این بازه‌ی زمانی می‌توانم برای درس‌هایی که دغدغه‌ی بیش‌تری دارم وقت بیش‌تری بگذارم؟

پاسخ 1- ایام طلایی نوروز پنجره‌ای باز است که هر کس بر اساس چگونگی مطالعه‌ی خود در ماه‌های گذشته می‌تواند از آن بهترین بهره را ببرد. شما نیز می‌توانید ضمن این‌که برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها را محور اصلی کار خود قرار می‌دهید وقت بیش‌تری را به دغدغه‌های‌تان اختصاص دهید. فقط فراموش نکنید هر چه به زمان کنکور سراسری نزدیک‌‌تر می‌شویم توجه بیش‌تر به نقاط قوت بهتر از توجه به نقاط ضعف است. ضمناً شما در بین مباحثی که دغدغه دارید به‌راحتی می‌توانید گزینشی عمل کرده و برخی از مباحث را قیچی کنید تا فرصت لازم برای سایر مباحث فراهم شود.

حسین پرهیزگار

پاسخ 2- یکی از راه‌‌های رفع نقاط ضعف و تقویت آن توجه و تمرکز روی آن‌هاست. شما می‌توانید برای درس‌هایی که دغدغه‌ی بیش‌تری دارید هر شب 1 ساعت وقت اضافه بگذارید و آن‌ها را مطالعه کنید تا این دغدغه‌ها برطرف شود.

محمد کتابدار

پاسخ 3- دغدغه‌ی بیش‌‌تر می‌تواند شامل نقاط قوت و ضعفتان در درس‌های مختلف شود. دغدغه‌‌های مثبت، همان نقاط قوت‌تان هستند که با مطالعه و مرور و حل تست‌های استاندارد پایدار می‌شوند. برای برطرف کردن دغدغه‌های منفی یا همان نقاط ضعف لازم است آن‌ها را طبقه‌بندی و اولویت‌‌‌بندی کنید و با استراتژی و برنامه‌ی مشخص درس بخوانید. نوروز یکی از جدی‌ترین ایستگاه‌های جبرانی است به شرط آن‌که برنامه‌ریزی متعادل و واقع‌گرایانه داشته باشید و به اجرای اولویت‌ها اهمیت بدهید.

سارا شفافی

پاسخ 4- توجه به این نکته ضروری است که در هر حالتی نباید از برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها جدا شوید. برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی هر درس به خود شما بستگی دارد. از کارنامه‌ی مبحثی کمک بگیرید تا در تنظیم درس‌ها و مباحثی که باید بیش‌تر توجه کنید بهتر عمل کنید. در این ایام از فرصت‌ها استفاده کنید و نقاط ضعف خود را برطرف کنید. می‌توانید در درس‌هایی که فکر شما را مشغول کرده در حد منطقی تمرکز بیش‌تری داشته باشید.

محمد تره‌باری

پاسخ 5- بازه‌ی زمانی پیش رو، زمان تثبیت کردن نقاط قوت است. ابتدا باید درس‌های اصلی و نمره‌آور خودتان را تثبیت کنید و بعد ضمن همراهی با برنامه در ادامه‌ی نیم‌سال دوم، تا حد امکان به بیش‌ترین مقدار ممکن از مطالب مسلط شوید تا در زمان جمع‌بندی پروژه‌ی 8 بتوانید بخش نهایی کار یعنی تسلط و جمع‌بندی سایر مباحث را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید و در پایان در چند درس عالی باشید، تعدادی از درس‌ها هم متوسط و تعدادی هم در شرایط پایین‌تر اما هوشمندانه‌تر.

حسام زینی لشکاجانی