تاثیر تغییرات مغز بر بیخوابی‌های شبانه

طبق مطالعه محققان، بی خوابی با ناهنجاری‌های ایجادشده در ماده سفید مغز مرتبط است.

به گفته محققان چینی، اختلال در ماده سفید مغز در مناطق مرتبط با تنظیم خواب و بیداری و همچنین عملکرد شناختی روی می دهد. ماده سفید مغز مسئول ایجاد ارتباطات و حمل اطلاعات بین بخش های مختلف مغز است.

به گفته محققان، رشته های ماده سفید مجموعه های متشکل از فیبرهای طویل سلول های عصبی هستند که یک بخش مغز را به بخش دیگر متصل می کنند.

شامی لی، عضو تیم تحقیق از بیمارستان گوآنجانگ چین، در این باره می گوید: «در صورت تخریب یا نابودی رشته های ماده سفید، ارتباط بین مناطق مغز مختل می شود.»

به گفته محققان، بی خوابی شبانه منجر به بی خوابی در طول روز و اختلال شناختی می شود. برخی افراد مبتلا به بی خوابی اولیه از افسردگی و اضطراب هم رنج می برند. بالغ بر ۵ درصد از افراد بزرگسال از این اختلال رنج می برند.

لی در ادامه عنوان می کند: «بی خوابی یک اختلال نسبتا رایج است. اما دلایل و پیامدهای آن همچنان ناشناخته است.»

در این مطالعه، محققان ۲۳ بیمار مبتلا به بی خوابی اولیه و ۳۰ داوطلب سالم را مورد بررسی قرار دادند. تمامی این شرکت کنندگان پرسشنامه ای در راستای ارزیابی وضعیت روانی و الگوهای خواب شان تکمیل کردند.

محققان نیز با استفاده از تکنیک MRI، الگوی حرکت آب در ماده سفید را به منظور تشخیص اختلالات بررسی کردند.

آنها دریافتند شرکت کنندگان مبتلا به بی خوابی دارای یکپارچگی بسیار کم ماده سفید در چندین نقطه از مغز هستند.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب