موافقت با ژن درمانی کودکان دراروپا

آژانس دارویی اروپا اعلام کرد که با نخستین ژن‌درمانی حیات‌بخش برای کودکان موافقت کرده است.

موافقت با ژن درمانی کودکان دراروپابه گزارش گروه علمی ایرنا از رویترز، نخستین ژن‌درمانی برای کودکان که به وسیلهٔ دانشمندان ایتالیایی و شرکت انگلیسی تحقیق و توسعه 'گلاکسواسمیت کلاین' ابداع شده، برای گروه کوچکی از کودکان مبتلا به 'نقص ایمنی مختلط شدید' در اروپا، توصیه شده است. برای این کودکان پیوند استخوان جوابگو نیست.

سیستم ایمنی کودکانی که با این نقص متولد می‌شوند توانایی مقابله با عفونت‌های باکتریایی، قارچی و ویروسی را ندارد.

سالانه حدود 15 کودک در اروپا با این بیماری بسیار نادر ژنتیکی متولد می‌شوند که بدن آنها را از تولید نوعی گلبول سفید ناتوان می‌کند. این کودکان به ندرت بیش از دو سال عمر می‌کنند مگر اینکه سیستم ایمنی آنها به وسیله پیوند مناسب مغز استخوان احیا شود.

'نقص ایمنی مختلط شدید' بیماری 'نوزاد حبابی' نیز نامیده می‌شود زیرا کودکانی که این بیماری را دارند سیستم ایمنی آنها به قدری ضعیف است که باید در محیط‌های عاری از میکروب زندگی کنند.

انتظار می‌رود این درمان که استریمولیس نامگذاری شده است ظرف چند ماه مجوز بازاریابی از کمیسیون اروپا دریافت کند. در این صورت، استریمولیس پس از 'گلایبرا' ساخت شرکت 'یونیکور' که برای درمان نوعی نقصان نادر خونی در بزرگسالان به کار می‌رود، دومین ژن‌درمانی در اروپا محسوب خواهد شد.

سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز هیچ روش ژن‌درمانی را تایید نکرده است، اما چند شرکت بیوتکنولوژی و دارویی آمریکا در حال توسعه محصولاتی در این زمینه هستند.

تحقیقات در حوزهٔ ژن‌درمانی به 25 سال پیش باز می‌گردد اما چندین اتفاق، شامل مرگ یک بیمار آمریکایی در سال 1999 و برخی نتایج ناموفق آزمایشگاهی در اواخر دههٔ 1990 و اوایل دههٔ 2000 مانع پیشروی و توسعه در این زمینه شد.

در حال حاضر، خوشبینی در این مورد با ابداع روش‌های بهتر جایگزینی ژن درون سلول رو به افزایش است.

مارتین اندروز مدیر بخش بیماری‌های نادر در شرکت گلاکسواسمیت کلاین معتقد است این فناوری اگرچه در مراحل ابتدایی توسعه است اما کارایی خود را ثابت خواهد کرد. او می‌گوید ما در صفحهٔ اول از فصل اول یک کتاب جدید دارویی هستیم.

به هر حال، برخی مشکلات هنوز وجود دارند که باید رفع شوند. مهم‌ترین مشکل قیمت‌گذاری این داروها است.

استریمولیس و گلایبرا در سال 2014 تاریخ‌ساز شدند و اولین داروهایی بودند که یک میلیون دلار قیمت‌گذاری شدند. اگرچه گلاکسواسمیت کلاین قیمتی برروی محصولش نگذاشته است اما منبعی نزدیک به این شرکت می‌گوید اگر استریمولیس تایید شود کمتر از یک میلیون دلار قیمت خواهد داشت.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب