امکان نظارت بر سلامتی بیماران با محصول جدید اپل

شرکت اپل پس از موفقیت برنامه ResearchKit، به تازگی از راه اندازی یک فریم ورک جدید برای ساخت نرم افزارهای مدیریت شرایط پزشکی خبر داده است.

امکان نظارت بر سلامتی بیماران با محصول جدید اپل

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این فریم ورک جدید CareKit نام دارد و توانایی مدیریت علایم حیاتی، نشانه های بیماری و به طور کلی افزایش آگاهی های فردی در زمینه سلامت را امکان پذیر می کند. 

برنامه های مبتنی بر فریم ورک CareKit، امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات فردی را با پزشک، پرستار و سایر افراد خانواده فراهم می کند و از این طریق نقش بیمار را در کنترل سلامتی پررنگ تر می کند.

این فریم ورک کد باز (open-source) ماه آینده راه اندازی می شود و شامل چهار ماژول است. ماژول اول کارت مراقبت نام دارد و امکان نظارت بر فعالیت هایی از قبیل تکمیل درمان های فیزیکی و مصرف به موقع دارو را در اختیار می گذارد. کنترل این فعالیت ها به صورت کاملا خودکار و با استفاده از حسگر های موجود در آیفون یا ساعت اپل صورت می گیرد. این ماژول با یک برنامه مراقبت پس از عمل جراحی که توسط محققان مرکز پزشکی تگزاس طراحی شد، ترکیب شده است و امکان پیگیری و به اشتراک گذاری موارد ضروری پس از عمل جراحی از قبیل میزان درد، دما، میزان تحرک و مواردی مشابه را فراهم می کند.

ماژول بعدی، نظارت و اندازه گیری نشانه های بیماری را امکان پذیر می کند. با استفاده از این ماژول، بیمار می تواند با استفاده از حسگرهای مختلف، احساساتی مانند درد، خستگی یا دما را با استفاده از شتاب سنج و ژیروسکوپ گوشی آیفون اندازه گیری و مدیریت کند. همچنین با استفاده از این ماژول می توان با ارسال عکس زخم یا عفونت و به اشتراک گذاری آن با پزشک، روند پیشرفت بیماری را کنترل کرد. پنل ارزیابی و اتصال، از دیگر ماژول های این برنامه هستند که نظارت بر میزان بهبودی و به اشتراک گذاری تمام موارد بیماری با پزشک و کادر پزشکی را فراهم می کند.

محققان بر این باورند این نرم افزار با استفاده از ژیروسکوپ های موجود در گوشی های آیفون، با کنترل فعالیت، تعادل، نحوه راه رفتن و تمرکز بیماران، در درک بهتر بیماری پارکینسون نیز موثر است.

نتایج این تحقیقات در نشریه mHealth منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب