پیش بینی بیماری‌های قلبی با ماموگرافی دیجیتالی

مطالعات جدید نشان می‌دهد ماموگرافی دیجیتالی قادر به پیش بینی زودهنگام بیماری‌های قلبی در زنان است.

پیش بینی بیماری‌های قلبی با ماموگرافی دیجیتالیبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، مطالعات جدید محققان مونت سینای نیویورک نشان می دهد که ماموگرافی دیجیتالی قادر به پیش بینی مراحل اولیه بیماری های قلبی، به ویژه در زنان جوان است. پیش بینی بیماری های قلبی با بررسی میزان تولید کلسیم در عروق خونی، به ویژه عروق خونی سینه صورت می گیرد.

گفته می شود ماموگرافی دیجیتالی قادر به تشخیص کلسیفیکاسیون (میزان تولید کلسیم در عروق خونی) است.کلسیفیکاسیون شریان کرونری (CAC) از اولین نشانه های بیماری های قلبی عروقی و سکته محسوب می شود. محققان بر این باورندکه کلسیفیکاسیون شریان سینه شاخصی قوی تر از کلسترول بالا، فشار خون و دیابت، برای تشخیص بیماری های قلبی است.

سالانه حدود 37 میلیون ماموگرافی در آمریکا انجام می شود. انجمن سرطان آمریکا به زنان 40 تا 54 سال یک بار ماموگرافی در سال و به زنان بالای 55 سال و افرادی که در خانواده سابقه سرطان دارند، دو بار ماموگرافی در سال را توصیه کرده است.

با توجه به آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بیماری های قلبی عامل 22.4 درصد مرگ و میر زنان در آمریکا است و سرطان، به ویژه سرطان سینه عامل 21.5 درصد مرگ و میر است و CDC این دو عامل را مهمترین عوامل مرگ و میر زنان اعلام کرده است. نتایج این مطالعه در نشریه JACC منتشر شده است.

منبع :