کاهش اثرات مخرب بنزین بر پروتئین‌های خون با ماده مؤثره انار

محققان دانشگاه تهران با انجام یک طرح پژوهشی به روشی برای تعدیل اثرات مخرب بنزین بر پروتئین‌های خون با استفاده از ماده مؤثره در انار دست یافتند.

کاهش اثرات مخرب بنزین بر پروتئین‌های خون با ماده مؤثره اناربه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه تهران، در پژوهشی که در مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک انجام گرفته، تاثیر ماده مؤثره در انار در کاهش اثرات زیان بار متیل ترت بوتیل اتر (ام تی بی ای) بنزین در خون انسان به اثبات رسیده است.

محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران در راستای پیشگیری از عوارض نامطلوب این ماده، ترکیب آنتی اکسیدان الاژیک اسید را مورد مطالعه قرار دادند که منجر به کاهش اثرات تخریبی آن شد.

الاژیک اسید به وفور در میوه هایی از قبیل انار، توت فرنگی و انگور یافت می شود از همین رو محققان توصیه می کنند تا افراد و به ویژه کسانی که در شهرها و مناطق صنعتی زندگی و یا کار می کنند، این میوه ها را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

متیل ترت بوتیل اتر، یک ماده افزودنی به بنزین است که با افزایش عدد اکتان منجر به اکسیژن رسانی به سوخت می شود.

انسان از طریق تنفس دود خودروها، مصرف آب های آشامیدنی و تماس پوستی با آب آلوده به

متیل ترت بوتیل اتر، در معرض آن قرار می گیرد از این رو سلامت انسان ها در فضایی که این ماده وجود دارد، به یک موضوع جدی تبدیل شده است.

در این تحقیق اثر ام تی بی ای بر هموگلوبین (پروتئین تنفسی خون انسان) مورد مطالعه قرار گرفته که حاکی از تغییر ساختار و عملکرد این پروتئین در حضور این ماده است.

متیل ترت بوتیل اتر که یک ترکیب اکسیدانت است، از طریق تولید رادیکال های آزاد می تواند زمینه ساز بروز دیابت و عوارض ناشی از آن باشد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
معرفه و نکره (علامت های اعراب فرعی) از عربی چهارم
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم دبیرستان)
دبیر : فرزاد قنبری