استفاده از لیزر برای سردکردن اجسام

معمولا انتظار داریم که لیزرها باعث سوزاندن چیزی شوند یا یک وسیله را داغ کنند، اما برخلاف تصور ما لیزرها می‌توانند برای سرد کردن اجسام نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده از لیزر برای سردکردن اجسام

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان و به نقل از سایت پاپیولار مکانیکز، از لیزرها برای سرد کردن اجسام در عرض تنها 6 دقیقه استفاده می‌شود. با یک شعاع مستقیم نور می‌توان اجسام را به سرعت و با دقت دمایی بسیار زیادی سرد کرد.

خلاصه روند کار به این ترتیب است که در آزمایشگاه با تنظیم یکسری فرکانس‌های خاص می‌توان حرکت اتم‌ها را آهسته کرد به جای این که سرعت آن‌ها را افزایش داد، لذا اتم‌ها انرژی و دمای خود را از دست می‌دهند و به سرعت سرد می‌شوند.

سرد کردن به وسیله لیزر به دفعات در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه‌های آزمایشگاهی کوچک با استفاده از لیزرهای سرد کننده به دمای نزدیک به صفر درجه می‌رسند و محققان از این ابزار به منظور کاهش دمای اجسام تا دمای چند میلیونیوم بالاتر از صفر مطلق استفاده می‌کنند. این دماها باعث وقوع رخدادهای خیلی عجیب فیزیکی همچون چگالش بوز-اینشتین می‌شوند، ضمن این که امکان بررسی فرآیندهای مختلف فیزیکی را برای دانشمندان مهیا می‌کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب