مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز: بازیابی به جای بازخوانی

رعایت این نکته‌ی بسیار ساده، تأثیر بسیار زیادی در روند یادگیری شما دارد.

مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز: بازیابی به جای بازخوانی

رعایت این نکته‌ی بسیار ساده، تأثیر بسیار زیادی در روند یادگیری شما دارد. وقتی می‌خواهید در منزل مطالبی را بخوانید و یاد بگیرید بهتر است به سراغ مطالبی بروید که همان روز آن‌ها را در مدرسه و پیش معلمتان آموخته‌اید؛ زیرا در این شرایط ذهن شما بالاترین میزان آمادگی را برای پذیرش مطلب مورد نظر و ثبت آن دارد.

اگر درسی را که هر روز در مدرسه خوانده‌اید همان روز در منزل مطالعه کنید به دلیل آمادگی بالای ذهن خود با سرعت بسیار بیش‌تری آن را فرا می‌گیرید و از فراموش کردن آن‌ها جلوگیری می‌شود.

به طور مثال یک مبحث ریاضی را در مدرسه یاد گرفته‌اید. اگر بلافاصله بعد از برگشتن به منزل آن را مطالعه کنید و چند مثال و تمرین حل کنید سریع‌تر و با کیفیت بیش‌تری بر مبحث مسلط می‌شوید و دیگر فراموشش نمی‌کنید.

این کار یک فایده‌ی دیگر هم دارد:

شما مطالب مورد نظر را به‌تدریج و در طول سال یاد می‌گیرید و از جمع شدن و سنگین شدن حجم کارتان در شب امتحان جلوگیری می‌شود.

حالا فکر می‌کنید که برای اجرای صحیح این کار یعنی مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز به چه شکلی باید عمل کنید و چه‌طور آن را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید؟

یک سؤال ساده‌تر: با چه روشی این کار را انجام می‌دهید؟

آیا با دوباره خواندن جزوه‌ی کلاس و مطالبی که معلمتان درس داده شروع می‌کنید یا این‌که بدون نگاه به جزوه سعی می‌کنید آموخته‌های خود را به یاد بیاورید و سپس به سراغ یادداشت‌ها و مطالب معلم می‌روید؟

 اگر حالت اول را انجام دهید عمل بازخوانی (دوباره‌خوانی) اتفاق افتاده است و اگر حالت دوم را انجام دهید، عمل بازیابی.

فراموش نکنید که برای اجرای مؤثرتر مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز و گرفتن نتیجه‌ی ‌بهتر، بازیابی مطالب کمک بسیار بیش‌تری به شما می‌کند. وقتی شما به بازیابی اطلاعات می‌پردازید و قبل از مطالعه‌ی مطالب سعی در به خاطر آوردن آن‌ها و یادداشت‌برداری می‌کنید ذهن خود را به صورت کامل با موضوع درگیر کرده‌اید و خیلی راحت‌تر مواردی که ممکن است زودتر آن‌ها را فراموش کنید شکار می‌شوند. مطالبی که یادگیری‌شان سخت‌تر است به‌سرعت خود را نشان می‌دهند و مطالبی که به‌خوبی در ذهن شما نقش بسته‌اند، آشکار می‌شوند.

در یک کلام نقاط قوت شما (که توجه به آن اهمیت بالاتری نسبت به نقاط ضعف دارد) و نقاط ضعف با سرعت بسیار بالایی شناسایی شده و حالا شما فرصت کافی برای حفظ نقاط قوت و در مرحله‌ی بعدی رفع نقاط ضعف دارید.