خواص دو میوه پرطرفدار بهاری

نوبرانه‌های فصل بهار که پیش از آمدن فصل بهار بر روی چرخ دستی فروشندگان دوره گرد، در سطح شهر خریداری می‌شوند سرشار از ارزش تغذیه ای هستند.

خواص دو میوه پرطرفدار بهاری

نوبرانه های فصل بهار که پیش از آمدن فصل بهار بر روی چرخ دستی فروشندگان دوره گرد، در سطح شهر خریداری می شوند سرشار از ارزش تغذیه ای هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ماهنامه دنیای تغذیه، نوبرانه های فصل بهار که پیش از آمدن فصل بهار بر روی چرخ دستی فروشندگان دوره گرد، در سطح شهر خریداری می شوند سرشار از ارزش تغذیه ای هستند.

درصورتی که این میوه ها قبل از مصرف، ضد عفونی نشوند، احتمال ابتلا به بیماری های عفونی گوارشی از جمله حصبه و مسمومیت های غذایی وجود خواهد داشت. هرچند که برخی از افراد اختلالات گوارشی پس از مصرف این میوه ها را به دلیل "سرد" بودن آن ها می دانند. در واقع گرد و غبار نشسته بر روی این میوه ها حاوی بسیاری از میکروب ها بوده که منجر به عوارضی شبیه همان "سردی کردن" می شوند.

از طرفی برخی از این میوه ها تنها با آب جوی، چاه و دیگر آب های غیر بهداشتی توسط فروشنده ها شسته شده و بنابراین مصرف کننده ها را گرفتار بیماری های گوارشی و حتی بسیاری از بیماری های عفونی که عوارض جدی در پی دارند، می نماید. بنابراین قبل از مصرف رعایت نکات بهداشتی ضروری می باشد.

گوجه سبز

در صورتیکه گوجه سبز به مقدار مناسب مصرف شود، خاصیت مُسهلی نداشته و تنها ممکن است خوردن نشسته ی آن منجر به ورود میکروب ها به بدن شود که به ناراحتی های گوارشی از قبیل دل درد و اسهال منجر شود. این میوه به دلیل اینکه حاوی پیش ساز ویتامین A است، برای بینایی مفید است.

گوجه سبز سرشار از ویتامین های B و C است و به همین جهت برای آرامش اعصاب نیز مفید می باشد. مصرف گوجه سبز ممکن است حالتی از حساسیت موقت را در دهان و دندان های برخی افراد مصرف کننده ایجاد نماید. هر صد گرم گوجه سبز 30 کیلوکالری انرژی دارد. مصرف میوه گوجه سبز ضد عفونی شده یا به صورت کمپوت، خورش و ترشی در حد مناسب، هیچ گونه خطری را متوجه مصرف کننده نمی کند و مواد مغذی مناسبی را نیز به بدن می رساند

توت فرنگی

از دیر باز همه قسمت های این گیاه مصرف دارویی داشته است و از برگ و ریشه آن که حاوی مقدار قابل ملاحظه ای تانن است که به عنوان ضد اسهال وادرارآور استفاده می شده است. توت فرنگی به صورت های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد: خام، جوشانده، مربا، شربت و بستنی. توت فرنگی منبعی سرشار از فیبر، ویتامین C، فولات، پتاسیم و آنتی اکسیدان ها می باشد. توت فرنگی به عنوان یک جایگزین شیرین، باعث افزایش سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در کل سلامت بدن شود. همچنین دارای املاح کلسیم، آهن و فسفر می باشد.

یک واحد توت فرنگی معادل 8 عدد است که 50 کیلوکالری انرژی دارد. توت فرنگی مانند سایر توت ها مثل شاه توت، توت سفید، تمشک و... اثرات مفیی بر عملکرد روده و مثانه دارد. تحقیقات اخیر نشان داده است، دریافت روزانه یک واحد توت فرنگی باعث افزایش قابل توجهی در مقدار فولات خون شده و نیز در درمان پرفشاری خون مؤثر است. همچنین پژوهش های پیشین نشان داده اند این میوه منجر به بهبود عملکرد حافظه و کنترل التهاب مفاصل می شود.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب