افراد مبتلا به فاویسم با اطلاع پزشک، مکمل مصرف کنند

مصرف مکمل‌ها در بیماران مبتلا به فاویسم باید با اطلاع پزشک معالج باشد.

افراد مبتلا به فاویسم با اطلاع پزشک، مکمل مصرف کنندشیرزادی متخصص خون شناسی در گفت‌‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان باقلا از جمله موارد اکسیدان است که با تولید اکسیژن فراوان در افراد فاویسمی منجر به پاره شدن گلبول‌های قرمز خون می‌شود و افراد با خوردن و بوئیدن گل باقلا شاهد تشدید عوارض فاریسم می‌شوند.

وی با اشاره به فصل بهار و دیده شدن باقلا در میادین تره بار خاطر نشان کرد: داروهای اکسیدان مثل آسپیرین، استامینوفن، ویتامین k، سولفامیدها و سایر داروها طبق نظر پزشک معالج برای بیماران تجویز می‌شود و نباید بیماران با مصرف خود سرانه مکمل‌ها به درمان خودسرانه بپردازند.

وی گفت: برخی از افراد مبتلا به بیماری فاویسم با دانش کم، مصرف مکمل‌های دارویی نظیر آهن و ... را پیش روی خود قرار می‌دهند.

شیرزادی افزود: از آن جایی که این بیماری درمان قطعی ندارد و تنها اقدام موثر پیشگیری از بروز حمله یا پرهیز از مواجه با مواد اکسیدان است در صورت بروز حمله مراجعه سریع به پزشک جهت اقدامات نگهدارنده و حمایتی جهت پیشگیری از عوارض همودیالیز ضروری است.

وی در خصوص کودکان مبتلا به فاویسم گفت: درمان فاویسم شامل حذف عوامل محرک این بیماری است و به عبارت دیگر باید بیماری یا عفونت کودکان را مداوا کرده و مصرف برخی داروها متوقف شود.

شیرزادی افزود: برخی از کودکان مبتلا به فاویسم که علائم شدید کم خونی را نشان می‌دهند باید در بیمارستان تحت درمان قرار گیرند.

وی کم خونی شدید، اسهال، استفراغ، تهوع، زردی، سفیدی چشم، زردی پوست و ... را برخی از عوارض مصرف باقلا در مبتلایان فاویسم عنوان کرد و افزود: افراد می‌توانند با انجام برخی تست‌های آزمایشگاهی با استفاده از نمونه خون وجود این بیماری را اثبات کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
کلاس های آنلاین اردوی نوروزی 97