بهار با چاشنی مدرنیزم (بهاریه)

هفت‌سین‌های رنگارنگ سنتی دیروز جای خود را به تزیینات مجلل و طرح و نقش‌های بی‌نظیر امروزی داده‌اند.

بهار با چاشنی مدرنیزم (بهاریه)

در ابتدا می‌خواستم از نفس گرم زمین و ترنم عشق خورشید بهاری و رد پای هوای بی‌نظیر آن بر روی پوست سرمازده‌ی درخت‌ها بگویم، اما بهار مخلوط با مدرنیزم امروزی شاید حکایت تازه‌تری برای همه‌ی ما داشته باشد. 

هفت‌سین‌های رنگارنگ سنتی دیروز جای خود را به تزیینات مجلل و طرح و نقش‌های بی‌نظیر امروزی داده‌اند و آینه و شمعدان‌های نقره‌ی قدیمی به بلورهای درخشان صیقلی و زیبا تبدیل شده‌اند. سفره‌های ترمه با نقش و نگار چاپخانه‌ای ناصری و قجری و ظروف فیروزه‌ای در نمایشگاه‌ها و نگارخانه‌ها در رقابت برای دلبری از مشتری‌های ذوق‌زده و عجول در گذر ثانیه‌ها و به امید پیوستن به خانواده‌ی سین‌ها به انتظار نشسته‌اند؛ اما در این بین، تبریک‌های مدرن امروزی هم جایگاه ویژه‌ای دارند و از چند قدم مانده به تحویل سال، پیامک‌‌های آرزوهای خالص و ناب از مجرای بی‌انتهای شبکه‌های مجازی سرازیر می‌شوند به حال خوبی که در انتظار تحویل احوال است. سایت‌های اینترنتی برنامه‌های ویژه‌ی نوروزی خود را رونمایی می‌کنند و محصولات جدید با تخفیف‌های ویژه‌ی نوروزی همه از رویدادی مبارک خبر می‌دهند. برخلاف نظر خیلی‌ها ترکیب سنت و ایده‌های جالب امروزی طعم دلنشین با هم بودن‌های قدیم را نه‌تنها از بین نمی‌برد بلکه شیرین‌تر هم می‌کند. جالب‌تر از همه سبد جمع‌آوری گوشی‌‌های موبایل کنار در ورودی خانه‌ی مادربزرگ قبل از ورود مهمانان است که این روزها عادت دید و بازدیدهای خانوادگی است. البته رنگ و بوی سبزه و تفأل به حافظ همان رنگ و بوی جادویی همیشگی‌اش را دارد و ناب و اصیل در گستره‌ی کوچک سفره‌ی هفت‌سین عشق و محبتی پهناور را رنگ می‌زند.

زندگی جاری است و پیوند ناگسستنی سنت زیبای دیروز و مدرنیزم امروز ترجیع‌بندی جادویی را می‌آفریند که تداعی الحان خوش صدای پای بهار است که فریاد می‌زند: سبز باشید و سبز بمانید.