اهمیت علم‌آموزی و عمل به آن (نویسندگان جوان)

بیایید انسان‌های متعهدی باشیم و پیمان ببندیم که از عمر، این فرصت کوتاهِ خدادادی، کمال بهره را ببریم و در آینده پشیمانی را عاید خود نکنیم.

اهمیت علم‌آموزی  و عمل به آن (نویسندگان جوان)

سهیلا بلبلی، چهارم تجربی از شهرستان گراش استان فارس این مقاله را درباره‌ی اهمیت علم و دانش نوشته است.

یادداشت‌های خود را به آدرس azmoon.mag@gmail.com بفرستید.


یادگیری= رشد/ عدم یادگیری= عدم رشد

 با شعار «از آموختن که بازایستادی از رشد نیز بازخواهی ایستاد.»

When you stop learning , you stop growing.

چند صباحی است که رسم روزگار ما تغییر مسیر داده و شاخصه‌های مهم اجتماعی به‌شدت رنگ عوض کرده‌اند. دید برخی به تحصیلات، درک مطلب نیست؛ کسب مدرک است. مدرکی که شاید بلیط سرزمین آرزوهای‌شان یا برگ برنده‌ی دنیا و آخرتشان باشد.

میزان شعور انسان‌ها هیچ ربطی به مدرک آن‌ها ندارد و ارزش هر کس به اندازه‌ی دانسته‌های صحیح او از زندگی است. هر آدمی باید روزی چند بار مثل دارو این حرف را به خودش یادآوری کند که من باید یک شخصیت جاری داشته باشم و هیچ گاه نباید در جایی شخصیت من متوقف شود. کتاب، محرکی است که هر فردِ خواستار را به سمت جلو هدایت می‌کند و فضای ذهن را گسترش می‌دهد. جایز نیست هیچ کدام از ما حق خود را ضایع کنیم و از فرصتِ تحصیلی که رایگان، در اختیار ماست کمال استفاده را نبریم. از طرفی، هیچ کدام از ما حق نداریم خود را در کتاب‌های درسی حبس کنیم و در دنیای فراتر، گنگ بنگریم.

در کودکی‌ها رؤیاهایی داشتیم در سبزینه‌ی دل‌های‌مان که گذر زمان آن‌ها را پژمرد؛ چون جایی برای جوانه، رشد و شکوفایی برایش نگذاشتیم؛ اما امروز هم دیر نیست و هر روز یک فرصت و هدیه از جانب خداست؛ فرصتی که می‌توانیم بفهمیم و یاد بگیریم و از دانسته‌های خود استفاده کنیم. همان طور که بارها و بارها شنیده‌ایم علم بی‌عمل مانند زنبور بی‌عسل است.

شاید برخی از ما از مغزمان به عنوان انباری استفاده کرده‌ایم و هر نوع اطلاعاتی را در آن انباشته‌ایم اما به مرحله‌ی عمل که می‌رسیم هیچ کدام از دانسته‌ها را به کار نمی‌گیریم. شاید برخی از ما دیوارهایی پر از مدرک‌های رنگارنگ در حوزه‌های جورواجور داشته باشیم اما هیچ کدامشان نتوانسته‌اند هیچ دردی از ما دوا کنند؛ چون مقصر خودمان بودیم. مایی که هیچ گاه به سراغشان نرفتیم و از آن‌ها استفاده‌ی کاربردی در زندگی‌مان نکردیم.

بیایید انسان‌های متعهدی باشیم و پیمان ببندیم که از عمر، این فرصت کوتاهِ خدادادی، کمال بهره را ببریم و در آینده پشیمانی را عاید خود نکنیم. بیایید بدانیم هر چیزی را که فکر می‌کنیم لازم است بدانیم و به دانسته‌های‌مان پشت نکنیم و آن‌ها را محترم بدانیم. بیایید هدف‌های کودکی را برای خودمان برجسته کنیم و از خودمان فاصله نگیریم و خودمان را در هیاهوی زندگی گم نکنیم.