اندازه نگه دار / ادب پارسی

مدتی بود که اصرار داشت با هم ادبیات بخوانیم.

اندازه نگه دار / ادب پارسی

بسم الله الرحمن الرحیم                                             هست ز گلزار الهی شمیم1

مدتی بود که اصرار داشت با هم ادبیات بخوانیم. چند بار هم مرا به منزلشان دعوت کرده بود؛ ولی در برنامه‌ی درسی من، مهمانی‌ رفتن، ‌آن هم یک روز تمام وجود نداشت و از آن‌جا که بنده نسبت به برنامه‌ی مطالعاتی‌ام بسیار باوفا و وفادار و وفامند و وفاخو و وفاکیش و خلاصه همه‌ی ترکیبات و مشتقات کاربردی و غیر کاربردی «وفا» هستم، نمی‌توانستم دعوت او را بپذیرم.

بالاخره با پافشاری‌های دوست هم‌کلاسی‌ام که می‌خواست ضعف‌هایش را در درس ادبیات برطرف کند، از ساعت‌های استراحتم زدم و یک بازه‌ی زمانی برای رفتن به خانه‌ی ‌آن‌ها ترتیب دادم.

وقتی رسیدم، بعد از تعارفات معمول، به‌اتفاق وارد اتاق دوستم شدیم. یک لحظه چشمم سیاهی رفت. آن‌چه را می‌دیدم، باور نمی‌کردم. بعد از چند لحظه با خنده‌ی دوستم، به خودم آمدم و دیدم وسط اتاق ایستاده‌ام و با دهان باز قفسه‌های کتاب را نگاه می‌کنم.

اتاق او عین کتاب‌فروشی‌های میدان انقلاب تا سقف طبقه‌بندی شده بود و از کف زمین تا خودِ خودِ سقف، کتاب‌های درسی و کمک‌درسی اعم از تشریحی و تستی و باز هم تشریحی و تستی(!) چیده شده بود.

دست مرا گرفت و گفت: «زیاد تعجب نکن! بیا تا کتاب‌های ادبیاتم را به تو نشان بدهم. ببین چه طبقه‌ی خوشگلی شده است.»

کتاب‌های ادبیات که کنار هم چیده شده بود، مرا یاد یک جعبه‌ی مدادرنگی 24 رنگی که چه عرض کنم، 240 رنگی می‌انداخت. از هر مؤلف و انتشاراتی که فکرش را بکنید کتاب املا و آرایه و قرابت و تاریخ ادبیات و زبان فارسی بود که گوش تا گوش در قفسه نشسته بودند و به همدیگر فخر می‌فروختند.

گفتم: «تو... تو... همه‌ی این‌ها را می‌خوانی؟»

گفت: «نه، همه را می‌خرم؛ اما با وجود این‌که همه را می‌خرم، نمی‌دانم چرا باز هم درصد ادبیاتم جالب نیست.»

عرق روی پیشانی‌ام را پاک کردم و روی صندلی نشستم و گفتم: «خودت جواب خودت را دادی. تو فقط می‌خری، نمی‌خوانی. چه فایده که این همه کتاب در کتابخانه‌ی تو باشد. این کار تو مرا یاد ضرب‌المثلی می‌اندازد که می‌گوید: یک ده‌ آباد، بهتر از صد شهر ویران است.»

گفت: «مگر تو کتاب نداری؟»

گفتم: «دارم اما به قدری که لازم است و می‌توانم بخوانم. این شلوغی و بسیاریِ منابع مطالعه، باعث شلوغی ذهن و سردرگمی آدم می‌شود.»

گفت: «حالا چه کار کنم؟» گفتم: «کارهای خوب انجام بده. منابعی را که برایت لازم است و بهترین‌ها هستند، با کمک هم انتخاب می‌کنیم. می‌توانی بقیه‌ی کتاب‌ها را هم به کتابخانه‌ی مدرسه اهدا کنی تا دیگران هم از این منابع سود ببرند.»

بنابراین مشغول کار شدیم تا با هم بهترین منابع را جدا کنیم. دوستم هم پذیرفت که در تهیه‌ی کتاب‌های ادبیات زیاده‌روی کرده است و به قول خودش برای این‌که در مقابل اطلاعات ضرب‌المثلی من کم نیاورد، گفت: «اندازه نگه ‌دار که اندازه نکوست.»

پاورقی:

1. بوی خوش