کدام ورزش هوازی برای تناسب اندام مناسب‌تر است؟

خبرها حاکی از آن است که در میان ورزش‌های هوازی دویدن و پیاده‌روی در کاهش وزن و تناسب اندام می‌تواند بسیار موثر و مفید باشند.

کدام ورزش هوازی برای تناسب اندام مناسب‌تر است؟به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیاده‌روی و دویدن از جمله ورزش‌های هوازی هستند که برای بدن بسیار مفید‌ند و می‌توانند باعث کاهش وزن، خواب بهتر، آرامش روان، افزایش انرژی و همچنین کاهش خطر ابتلا به بسیاری بیماری‌ها از جمله فشار خون، کلسترول، سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی شوند.

پیاده‌روی سریع در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها و اختلالات قلبی از دویدن بسیار موثرتر است. تحقیقات نشان داده است هنگام صرف انرژی برابر در ورزش‌های هوازی، پیاده‌روی سریع تاثیرهای بهتری بر سلامتی افراد دارد. این در حالی است که دویدن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا 4.5% کاهش می‌دهد، در حالی که پیاده روی یا قدم‌ زدن خطر ابتلا به این بیماری را تا 9.3% کاهش می‌دهد.

در واقع هر دو فعالیت پیاده‌روی و دویدن بسیار به هم شبیه هستند و هر دو ماهیچه‌های مشابهی را درگیر می‌کنند اما تنها در میزان شدت با یکدیگر تفاوت دارند.

اما افرادی که به خود و بدن خود فشار می‌آورند ممکن است با این کار اثرات مثبت ورزش کردن را خنثی کنند. همان قدر که ورزش نکردن بد است، زیاد و افراطی ورزش کردن نیز مضر است. دویدن بیشتر از پیاده‌روی کردن به بدن فشار می‌آورد. افرادی که نمی‌توانند بدوند می‌توانند با پیاده‌روی به همان میزان تناسب اندام یا سلامتی برسند که برخی افراد با دویدن به آن‌ها می‌رسند.

پیاده‌روی برای اکثر افراد از جمله کسانی که تازه شروع به ورزش می‌کنند و همچنین افرادی که مشکلات سلامتی دارند نیز مناسب است. برای افرادی که اضافه وزن دارند و نمی‌توانند زیاد به بدنشان فشار بیاورند پیاده‌روی گزینه بسیار مناسبی است زیرا کمترین فشار را به بدن این افراد وارد می‌کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب