باکتری‌های روده نقش مهمی در کنترل سکته مغزی دارند

مطالعات جدید محققان دانشگاه کرنل نشان می‌دهد باکتری‌های روده نقش مهمی در کنترل سکته مغزی و آسیب‌های ناشی از آن دارند.

باکتری‌های روده نقش مهمی در کنترل سکته مغزی دارند

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، مطالعات مختلفی نقش باکتری های روده بر سلامت جسمی و روحی را تایید کرده اند و مطالعات جدید محققان دانشگاه کرنل نشان می دهد این باکتری ها قادر به محافظت از مغز در برابر سکته مغزی هستند. 

این تیم تحقیقاتی تعدادی از موش های آزمایشگاهی را به دو گروه تقسیم کردند. میکروب های روده گروه اول با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک ترکیبی بهینه شد و باکتری های گروه دوم در طول مدت آزمایش دست نخورده باقی ماند. در چهارمین شب آزمایش، محققان هر دو گروه را در معرض عوامل خطر سکته مغزی ایسکمیک قرار دادند. سکته مغزی ایسکمیک یکی از شایع ترین انواع سکته مغزی است که در آن یکی از رگ های خونی مسدود شده و از رسیدن خون به مغز جلوگیری می کند.

نتایج نشان داد گروهی که با استفاده از آنتی بیوتیک های بهبود دهنده باکتری های روده تحت درمان بودند، سکته های مغزی 60 درصد خفیف تری را تجربه کردند؛ یعنی آسیب های مغزی در این گروه 60 درصد کمتر از گروه دوم بود.

هنوز دلیل قطعی این امر مشخص نیست ولی محققان احتمال می دهند که باکتری های روده قادر به کنترل سیستم های ایمنی به نحوی هستند که از آسیب های مغزی جلوگیری می کند. محققان عملکرد سلول های ایمنی را به رهبر ارکستری تشبیه کرده اند که قادر به سازماندهی مغز است.

هیچ تضمینی وجود ندارد که همین داروها قادر به محافظت از انسان در برابر سکته مغزی باشند؛ ولی آنچه مسلم است این است که باکتری های روده در برابر سکته مغزی نقش محافظتی دارند.نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Medicine منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب