ساخت چاپگری با قابلیت چاپ سه بعدی لایه‌های نازک

محققان چاپگر سه بعدی ساخته اند که می‌تواند با استفاده از نانوذرات و ایجاد ساختاری فلزی، لایه هایی به ضخامت 2 میکرون را با سرعتی بالاتر از نمونه‌های قبلی چاپ کند.

ساخت چاپگری با قابلیت چاپ سه بعدی لایه‌های نازک

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، فناوری چاپگر فلزی سه بعدی ساخته شده در شرکت ایکس جت (XJet) از چاپگرهای رایج در بازار، کاملا متفاوت است؛ در چاپگرهای فلزی رایج برای ایجاد یک ساختار فلزی، ماده اولیه یا از طریق گرم کردن با استفاده از پرتو لیزر یا با جوش خوردن ذرات تبدیل به محصول می شوند اما در این چاپگر، جوهر حاوی نانوذرات روی سطح پاشیده و محصول فلزی موردنظر لایه به لایه ایجاد می شود.

این چاپگر نسبت به فناوری های رایج از مزایای متعددی برخوردار است؛ مهمترین مزیت این ابزار، قدرت تفکیک بالای آن است به طوری که می توان ساختاری با ضخامت 2 میکرون را با دقت بالا ایجاد کرد. این در حالی است که با روش های رایج برای ایجاد لایه نازک سه بعدی نظیر ذوب پرتو الکترون (EBM) ساختارهایی با ضخامت 20 تا 50 میکرون را می توان ایجاد کرد.

دیگر مزیت این روش، سرعت بالای تولید است به طوری که می توان با سرعتی پنج برابر بیشتر از چاپ سه بعدی با لیزر، محصول موردنظر را ایجاد کرد.

با این روش می توان ساختارهایی با اشکال متنوع ایجاد کرد و کاربر نیاز به آموزش خاصی برای کار با این ابزار ندارد.

شرکت ایکس جت در حوزه ساخت چاپگرهای سه بعدی فعالیت دارد. این شرکت اخیرا سرمایه گذاری 25 میلیون دلاری از یک شرکت خصوصی چینی دریافت کرده است تا از آن برای توسعه چاپگرهای جدید مبتنی بر نانوذرات استفاده کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب