نانوحسگرهایی که از جراحی‌های متعدد سرطان جلوگیری می‌کند

محققان نانوحسگری را ساختند که با استفاده از آن می‌تواند به طور قابل توجهی نیاز به جراحی‌های پیگیری را کاهش دهد.

نانوحسگرهایی که از جراحی‌های متعدد سرطان جلوگیری می‌کند

محققان استرالیایی نوعی تکنولوژی حس‌کننده را با حساسیت بسیار بالا ابداع  کرده‌اند که در حین جراحی استفاده می‌شود. این حسگرها بر اساس ترانزیستورهای سیلیکونی نانوساختاری طراحی شده است. 

محقق ارشد این مطالعه معتقد است: تکنولوژی مذکور می‌تواند سلول‌های سرطانی مخفی شده میان بافت‌های سالم را با برتری کامل نسبت به روش‌های موجود تشخیص داده و نیاز بیمار را به جراحی‌های آینده کاهش دهد. در حال حاضر، روش‌های کنونی بر این اساس هستند که جراحان تومورهای اولیه را برداشته و نمونه‌هایی هم از اطراف تومور برای ارزیابی پاتولوژیک می‌گیرند تا مشخص شود سرطان تا چه حد پیشرفت کرده است البته نتایج حداقل یک هفته به طول می‌انجامد تا آماده شوند. 

احتمال تزریق میان بافت خوش خیم از بدخیم یک موضوع کلی است که در همه انواع سرطان‌ها وجود خود را نشان می‌دهد. 

تخمین زده می‌شود تست‌های قابل اعتماد حین جراحی می‌توانند تا 40 درصد بیماران مبتلا به سرطان پستان را از جراحی‌های ثانویه برهانند. تکنولوژی مذکور، نه تنها به طور گسترده‌ای قابل توجه و اثربخش است، می‌تواند از بعضی تروماهای ناشی از درمان سرطان هم پیشگری کند و نیاز به جراحی‌های متعدد را کاهش دهد و به پزشکان اعتماد به نفس بیشتری بدهد تا در حین جراحی تصمیم‌های درست‌تری بگیرند. 

محققان در این مطالعه دقت و حساسیت ترانزیستورهای سیلیکونی را نشان داده که از هر روشی که امروزه استفاده می‌شود، برتر هستند. در بررسی‌های انجام شده، این فناوری توانسته حتی یک سلول تومور را در لنف تشخیص دهد. 

حسگرهای ریزی که می‌توانند گسترش سرطان را از طریق سیستم لنفاوی تشخیص دهند، در حالی که بیمار قبلا تحت جراحی برای برداشت تومورهای اولیه قرار گرفته، می‌توانند به طور قابل توجهی نیاز به جراحی‌های پیگیری را کاهش دهند. 

منبع :