نانو حسگر لاستیکی به صورت دستکش در پزشکی کاربرد دارد

پژوهشگران به کمک نانو الیاف، گرافن و نانو لوله‌های کربنی موفق به تولید ماده ای شدند که در ساخت حسگر دستکشی کاربرد دارد.

نانو حسگر لاستیکی به صورت دستکش در پزشکی کاربرد دارد

نتایج یافته‌های اخیر محققان ژاپنی و آمریکایی نشان می دهد که روزی می توان از یک دستکش لاستیکی برای شناسایی تومور استفاده کرد. این دستکش یک حسگر لاستیکی حساس به فشار است که به دلیل شفاف بودن، انعطاف پذیری و حساسیت بالا برای استفاده در حوزه پزشکی مناسب است.

حسگرهای فشاری رایج از انعطاف پذیری لازم برای انطباق با پوست انسان برخوردار هستند اما مشکل آنها این است که نمی‌توانند میزان فشار وارد شده را با دقت بالایی اندازه گیری کنند.بنابراین برای استفاده در سطوح مختلف مناسب نیستند. علاوه بر این، ضخامت این حسگرها را نمی‌تواند به زیر 100 نانو متر کاهش داد که دلیل این امر روش های مورد استفاده در تولید آنهاست.

برای حل این مشکل، یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی به رهبری سوگون لی از دانشگاه توکیو موفق به ساخت حسگر فشاری حاوی نانو الیاف شدند که می تواند توزیع فشار را اندازه گیری کند این حسگر به قدری دقیق است که اگر یک بادکنک روی سطح قرار گیرد و تنها 80 میکرون تغییر وضعیت دهد، توسط این حسگر شناسایی خواهد شد،‌این حسگر ضخامتی در هشت میکرون داشته و قادر است در یک زمان فشار را در 144 نقطه اندازه گیری کند.

این دستکش حاوی ترانزیستورهای آلی، سوئیچ های الکترونیکی از جنس کربن و اکسیژن و ساختار نانوالیاف حساس به فشار است، نانولوله کربنی و گرافن نیز به یک پلیمر افزوده شده تا نانو الیافی با قطر 300 تا 700 نانو متر ایجاد شود. این نانو الیاف با هم ترکیب و درگیر شده تا یک ماده شفاف ایجاد شود.

منبع :