ضربات به سر در کودکان را جدی بگیرید

در هنگام بازی کودکان، وقوع ضربه به سر ممکن است در آینده دچار مشکلات سردرد، تشنج، لکنت زبان شوند.

مدنی متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان  با اشاره به صدمات ضربه به سر در دوران کودکی اظهار داشت: زمانی که افراد به سرشان در دوران کودکی ضربه وارد و دچار جراحات مختصری می‌شوند، ممکن است در کوتاه مدت حافظه‌شان تحت تأثیر این ضربه کم شده و قابلیت‌های صحبت کردن و دیگر توانایی‌های شخص از بین می‌رود.

وی بیان کرد: کودکانی که سن‌شان موقع آسیب‌دیدگی 2‌ تا 7 سال است، مشکلات جسمی‌شان عمیق‌تر است و ممکن است با کوچکترین مسئله‌ای هوشیاری خود را از دست بدهند و لکنت زبان پیدا کنند.

این متخصص با بیان اینکه ضربه به سر در بچه‌ها آسیب کندی نسبت به سالمندان می‌بینند، افزود: برخلاف تصور خیلی از پژوهشگران، کودکان زیر 5 سال به دلیل شکل نگرفتن کامل استخوان جمجمه، در برابر ضربه‌های مختلف مقاوم‌اند ولی اگر این عارضه درمان نشود در بزرگسالی دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند.

مدنی ابراز داشت: اگر ضربه‌ای که به سر کودک وارد می‌شود متوسط یا شدید باشد باید 24 ساعت تحت مراقبت شدید در بیمارستان قرار بگیرد تا مسائلی چون تشنج، بیهوشی و ... بتواند اقدامات پزشک متخصص در هنگام بروز لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: در اثر ضربه به سر در دوران بچگی، ممکن است در بزرگسالی افراد دچار سردرد‌های میگرنی شده و این مسئله با خواب‌آلودگی و خستگی همراه است.

این متخصص تصریح کرد: در هنگام ضربه به سر بهتر است در صورت هوشیار بودن کودک به او آب قند ندهند، تا ورم مغز کودکشان ملتهب نشود.

وی در پایان گفت: بعد از وقوع ضربه به سر کودک ممکن است پوست سر او دچار فرورفتگی شود که این ناشی از شکستگی جمجمه و فشار قشر خارجی مغز است که در این زمان باید برای سی‌تی‌‌اسکن به پزشک مراجعه شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب