تولید نخستین مدل موش برای مبارزه با ویروس زیکا

تیمی از دانشمندان آمریکایی در دستاوردی چشمگیر، نخستین مدل حیوانی را برای آزمایش واکسن‌ها و داروهای مختلف به منظور مبارزه با ویروس زیکا طراحی کرده‌اند.

تولید نخستین مدل موش برای مبارزه با ویروس زیکا

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس با موفقیت توانسته‌اند نخستین مدل موش را برای تسریع در توسعه داروی زیکا طراحی کنند. این تحقیق در حال حاضر سرنخ‌هایی در مورد پاتوژن‌های ویروس ارائه کرده است.

تقاضایی بالایی برای غربالگری ضد ویروس‌ها وجود دارد اما تا کنون روش مناسبی برای آزمایش آن‌ها وجود نداشت. کشت سلول در آزمایشگاه نمی‌تواند بطور کامل به تشخیص بهره‌وری دارو کمک کند، زیرا باید آن را روی موش یا انسان آزمایش کرد. این کار به کاندیدهای دارویی و واکسن‌ها اجازه می‌دهد کارآمد بودن خود را آشکار کنند.

محققان ویروس زیکا را که در سال 2010 در آسیا ایزوله شده بود، به چندین مدل مختلف موش مهندسی ژنتیکی شده تزریق کردند. شیوع کنونی این بیماری در آمریکای جنوبی می‌تواند از اجداد ویروس زیکای آسیایی منشأ گرفته باشد که این گونه یکی از اعضای آن است.

موشهای معمولی پس عفونی شدن با ویروس زیکا به بیماری دچار نشدند. تنها زمانی که محققان این ویروس را به موش‌های مهندسی شده دارای کمبود پاسخ ایمنی ذاتی تزریق کردند، آن‌ها به بیماری قابل تشخیص مبتلا شدند. موش‌های جوان بیشتر مستعد ابتلا هستند. این موش ها بیحال شده، وزن از دست دادند و پس از شش روز از ابتلا مردند. موش‌های پیرتر نیز بیمار شدند اما همیشه به عفونت ابتلا پیدا نمی‌کردند و در نهایت بهبود یافتند.

این مدل موش در حال حاضر برای آزمایش ضدویروس‌ها قابل استفاده است.

جزئیات بیشتر در مجله (Tropical Medicine and Hygiene AJTMH) منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب