سلول‌ها چگونه غذا را به انرژی تبدیل می‌کنند؟

فرآیند تبدیل غذا به انرژی در سلولها بسیار مهم است تا جایی که اختلال در این عملکرد باعث بروز بیماری هایی خطرناک می‌شود.

سلول‌ها چگونه غذا را به انرژی تبدیل می‌کنند؟دکتر حسن اکبری متخصص طب سنتی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بدن ما از میلیاردها سلول تشکیل شده است که تمام اعمال آنها توسط انرژی انجام می‌شود و این انرژی از سوختن غذا به دست می‌آید. به طور مثال از سوختن یک مولکول گلوکز، شش مولکول دی اکسید کربن و شش مولکول آب خالص و مقداری انرژی بدست می‌آید. در داخل میتو کندری‌ها، از همین انرژی بدست آمده استفاده می‌شود و یون‌های هیدروژن از طریق دستگاه‌های انتقال دهنده الکترون به فضای بین غشایی میتوکندری رانده می‌شوند، سپس این یون‌ها از مجاری باریک ورودی دستگاه تولید کننده ATP با فشار وارد می‌شوند و در نتیجه پره‌های یک توربین پروتئینی را به سرعت به چرخش در می‌آورند.

وی افزود: به این ترتیب انرژی الکتریکی جریان یون‌های هیدروژن، به انرژی مکانیکی تبدیل می‌گردد و در مولکول های ATP به صورت باندهای فسفات ذخیره می‌گردد. بنابراین اگر تغذیه فرد همیشه از غذاهای با طبع سرد باشد یا فرد غذاهای با طبع سرد را دائماً با هم مخلوط نماید و استفاده کند، به تدریج سلول‌ها انرژی لازم برای انجام عملکردهای حیاتی خود را ندارند و علائم این اختلال عملکردی سلول‌ها در بدن به شکل بیماری نمایان می‌گردد.

دکتر اکبری اظهار داشت: مثلا اگر سلول‌های سیستم ایمنی به اختلال عملکردی دچار شوند، دیگر نمی توانند فرق بین خودی و بیگانه را تشخیص دهند و در نتیجه بر علیه برخی از پروتئین‌های بدن فرد فعال شده و پروتئین‌های خودی و به دنبال آنها سلول‌های خودی را از بین می‌برند. بطور مثال اختلالی که در بیماری ام اس می افتد و میلین روی رشته‌های عصبی توسط  سیستم ایمنی خود بیمار نابود می‌شود.

وی در پایان با اشاره به درمان بیماری ام اس با درمان اختلال عملکردی سلول ها عنوان کرد: امروزه برای درمان بیماری ام اس در طب غربی اختلال عملکردی سلول‌های دچار نقص عملکردی را رفع نمی کنند و فقط با تجویز داروهای کنترل کننده و سرکوب کننده سیستم ایمنی به طور موقت آنها را فلج می‌کنند، درصورتی که باید با اصلاح تغذیه سلولی فرآیندهای شناخت خودی از غیر خودی را که در سلول‌های از بین رفته یا کاهش یافته را احیاء کرده، سپس با تقویت روند ترمیم آسیب‌های بافتی(چون سرمنشاء آسیب سلولها بسته شده است)، به تدریج علائم بیماری رفع شده و نشانه‌های بهبود آشکار می‌گردد به شرطی که آسیب‌ها غیر قابل بازگشت نشده باشند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب